Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 4. 2. 2013
Novinka na budovách

Energetické štítky u starých budov jsou nesmysl, kritizují realitky. Proč?

Už máte štítek?
Zdroj: isifa / Lidové noviny

Asociaci realitních kanceláří kritizují to, že by energetické štítky měli být i na starých stavbách. Podle představitelů organizace by průkaz energetické náročnosti budovy měl být jen na stavbách mladších deseti let.

Od 1. ledna letošního roku platí, že všechny nové budovy by měli mít tzv. energetický štítek, který má ukázat, jaká je energetická náročnost budovy, tedy kolik budou lidé v budoucnosti platit za energie. Kromě nových budov ale by se v dalších letech měly štítky objevit i na starých budovách. To se ovšem nelíbí asociaci realitních kanceláří ČR. Podle organizace je to nesmyslné, aby se tato povinnost vztahovala i na budovy starší deseti let.
 

"Za nejzávažnější výhradu vůči novele zákona o hospodaření s energií účinné od 1. ledna letošního roku považujeme povinnost pro majitele nemovitostí zpracovávat takzvaný energetický štítek i pro starší budovy," poznamenal generální sekretář Asociace realitních kanceláří ČR Jan Borůvka. Dodal, že chápe legislativní opatření, která mají snižovat energetickou náročnost budov.
 


Asociace navrhuje inspirovat se v některých jiných zemích EU, kde podobná nařízení také platí. "Povinnost zpracovat průkaz energetické náročnosti budovy, jehož hodnoty se promítnou do takzvaného energetického štítku, by tak mohla platit jen pro budovy do stanoveného stáří, například deset let. Na všechny starší budovy by se pak tato povinnost nevztahovala," navrhuje asociace sdružující české realitní kanceláře.
 

PŘEHLED: Kdy potřebujete energetický průkaz budovy 05
Zdroj: Oficiální zdroj PŘEHLED: Kdy potřebujete energetický průkaz budovy 05

 

Energetické štítky jsou od 1. ledna povinné pro všechny nové budovy či při přestavbách a prodejích bytů. Zajistit je mají stavitelé, vlastníci budov nebo společenství vlastníků. V případě pronájmů částí budov má nová povinnost platit od roku 2016. Již existující budovy mají získávat štítky postupně od roku 2015 do roku 2019, a to v termínech podle zákonem určené plochy.
 

tn.cz / ČTK / hmr