Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 1.6. 2012 13:07
Půjde do vězení?

Exministr Chmiela čelí obvinění za zneužití pravomocí

Zdroj: Televizní noviny

Detektivové z protikorupční policie obvinili bývalého ministra pro evropské záležitosti Juraje Chmiela. Ten působil i jako velvyslanec a byl obviněn z trestného činu zneužívání pravomoci veřejného činitele a z porušování povinnosti při správě cizího majetku.

Bývalý velvyslanec disponoval rozsáhlými pravomocemi a rozhodoval o uzavírání smluv jménem České republiky, které byly posléze financovány ze státního rozpočtu.

 

ČTĚTE TAKÉ:
Exministr Kocourek chtěl od sebe "odklonit" trestní stíhání. Soud to zamítl

 

Policisté Chmiela obvinili v souvislosti s projektem ministerstva zahraničních věcí ohledně informační kampaně v zámoří. Stát při ní měl zbytečně vyplatit půl druhého milionu korun. V případě odsouzení hrozí bývalému ministru Fischerovy vlády tři až deset let za mřížemi.


"Bývalý velvyslanec ale podle závěrů kriminalistů měl vědomě tento projekt rozdělit na pět dílčích částí, čímž mělo dojít k porušení zákona o veřejných zakázkách a dalších předpisů, aby nemusel vyžadovat nabídky nejméně od tří dodavatelů, a aby následný výběr nemusel překládat koordinátorovi ke schválení," řekl mluvčí protikorupční policie Jaroslav Ibehej.

 

Chmiel měl následně zadat třem soukromým subjektům vypracování studií, které se vztahovaly k dané informační kampani.

 

"Tyto studie ale podle závěrů kriminalistů nesouvisely se zadáním schváleného projektu. Navíc žádným způsobem neměly zvýhodňovat nebo propagovat české podnikatele na zahraničních trzích. Za zpracování těchto studií byla soukromým subjektům v roce 2008 vyplacena částka 1 460 000 korun ke škodě České republiky," doplnil mluvčí.

 


 

tn.cz / mediafax / kos