Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 28. 9. 2013
pozor co sbíráte

EXPERTI VARUJÍ: Otrav z hub letos prudce přibylo!

Mochomůrka zelená
Zdroj: oficiální zdroj

Ročně kontaktuje středisko kvůli potížím z hub 200 až 250 pacientů, letos přesáhl počet konzultací 260 a do konce roku ještě přibudou. Otravy z hub totiž nemají sezónu, lidé se otráví i z hub, které si uchovali sušené nebo zmražené. Nejčastější jsou dotazy kvůli houbám od května do listopadu.

Celkové počty lidí léčených s otravou z hub v nemocnici se podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky pohybují v posledních letech v řádech stovek. Nejvíc jich bylo v roce 2010, kdy také nejvíc otrávených zemřelo - hospitalizováno bylo 248, zemřeli tři. Letošní čísla ještě nejsou, loni a předloni nezemřel na otravu houbami nikdo.
 

Nejčastěji si lidé pletou jedlou muchomůrku růžovou, zvanou masák nebo růžovka, s muchomůrkou panterovou. Zhruba za 30 minut až 1,5 hodiny je rozbolí hlava, začnou slzet, zvracejí, bolí je břicho a mají průjem. Pak nastoupí její tlumivý účinek. Tuto houbu, podobně jako muchomůrku červenou či lysohlávky, požijí lidé někdy právě s úmyslem změny vnímání.

 


Potíže ale mohou být i z jedlých hub - buď jsou nedostatečně tepelně upravené, nebo dlouho a nevhodně skladované a zkažené. Při potížích po požití hub nemají lidé váhat s vyhledáním lékařské pomoci. Čekat, že samo vše přejde, se nemusí vyplatit. "Vždy je nutné vzít s sebou vzorek materiálu, ze kterého lze určit, jaké houby byly zkonzumovány - tedy nasbírané houby, zbytky pokrmu, nebo zvratky, průjmovou stolici či vzorek moči," řekl lékař.
 

Jako první pomoc při podezření na otravu houbami radí Zakharov požít co nejvíce tablet živočišného uhlí, které pohltí část jedovatých látek.


 

ČTĚTE TAKÉ:

Nejprudší jedy naší planety. Podívejte se, co vás v minutě zabije

Vánoční recepty slavných: Staročeský kuba podle Báry Basikové

Hvězda seriálu Glee Cory Monteith byl v hotelovém pokoji nalezen mrtvý! Otrávil se?

PŘÍBĚH LÉTA: Na houbách jsem našla manžela. Nebyl sám

Houby: jak se neotrávit?

vrl tn.cz / ČTK