Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 10. 10. 2011

Exprezident Václav Havel zahájil konferenci Forum 2000

Václav Havel slavil 75. narozeniny - 4
Zdroj: Mediafax
Václav Havel zahájil Fórum 2000. Ilustrační foto

Exprezident Václav Havel v pondělí krátce po desáté hodině v prostorách Paláce Žofín v Praze zahájil již 15. ročník konference Forum 2000.

Po úvodní zdravici předal slovo barmské disidentce Su Ťij, která k účastníkům promluvila z předtočeného záznamu a vyzdvihla důležitost právního státu. "Ještě jsme sice k cíli nedošli, ale blížíme se k němu," řekla v úvodu.

 

Su Ťij ocenila roli Václava Havla v šíření demokratických myšlenek. "Děkuji těm, kteří stáli na naší straně po celá desetiletí, po které jsme bojovali za svobodu," doplnila.

 

V prvním panelu, který se tematicky zaměří na perspektivy demokracie a roli práva v 21. století, se u řečnického pultu vystřídají francouzský politolog Jacques Rupnik, český velvyslanec ve Velké Británii Michael Žantovský, šéfeditor polského deníku Gazeta Wyborcza Adam Michnik, bývalý prezident Ghany John Agyekum a další světové osobnosti.

 

"Právní stát je jedna z nejdůležitějších mocí na naší planetě, bez něj je politický pokrok nemožný," zahájil svůj proslov bývalý prezident Ghany John Agyekum. Podle něj je nutné pomáhat zemím budovat ústavní pořádek. "Musíme mít odvahu uskutečnit reformy i na mezinárodní úrovni," vyzval dále Agyekum. Bývalý prezident Ghany je toho názoru, že není možné řešit klimatické změny jen z hlediska jedné země. "Globální krize ukázala, že důsledky nestability se snadno šíří i do dalších zemí," dodal.

 

Druhý z řečníků, český velvyslanec ve Velké Británii Michael Žantovský, ve svém příspěvku tvrzení opíral o myšlenky amerického spisovatele a filosofa japonského původu Francise Fukuyamy. "Jsme svědky politických změn na Středním východě, ale stále není jasné, jak tento proces skončí," řekl Žantovský. Myslí se, že světové mocnosti nebyly schopné rychle reagovat na hrozby terorismu a podle jeho názoru dnes opět hledáme rovnováhu. "Totéž můžeme říct o globální ekonomické krizi," doplnil. Problém tkví podle Žantovského i v tom, že málo chápeme dynamiku ekonomického procesu.

 

 

V dalších tematických blocích v pondělí na letošním ročníku konference Forum 2000 zazní příspěvky zaměřené na problematiku role práva v Asii a v Rusku, roli práva v globální ekonomice, rozvojové pomoci a dobrého vládnutí, ale dojde i na téma korupce.

 

 

Již samotný název letošní konference "Demokracie a právní stát" napovídá, že hlavní pozornost řečníci věnují perspektivám demokracie a právního státu v 21. století a vztahu mezi vládou práva a individuální svobodou.

 

 

Konference se bude věnovat vývoji demokracie v regionu severní Afriky a Blízkého východu, stavu právního státu v Rusku a na Ukrajině i jeho vnímání v Asii.

 

Svou účast přislíbilo na 120 významných světových osobností, mezi jinými například prezident Gruzie Mikheil Saakashvili, prezidentka Kosova Atifete Jahjaga, předseda německých Zelených Cem Özdemir, nositel Nobelovy ceny za ekonomii Joseph Stiglitz, předsedkyně Advokátní komory Nejvyššího soudu v Pákistánu Asma Jahangir, místopředsedkyně italského senátu Emma Bonino, docent na katedře politologie Teheránské univerzity Davood Feirahi, bývalá rakouská ministryně zahraničních věcí Ursula Plassnik či čelní představitel ruské opozice Boris Němcov.

 

 

Vedle delegátů očekávají organizátoři konference více než tři tisíce pozorovatelů z řad vědců, studentů, vládních úředníků, politiků, médií a veřejnosti.

 

 

Významnou součástí akce budou tradičně ekonomické panely, další diskuse se zaměří na roli práva v souvislosti s ochranou životního prostředí, zejména s ohledem na globální znečišťování planety.

 

 

Pracovní jednání konference 10. a 11. října budou rozdělena do tematických panelů, kulatých stolů a řady doprovodných akcí, které se budou konat v prostorách Paláce Žofín, Goethe Institutu, Akademie věd a na dalších místech metropole.

Mediafax