Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 22.7. 2013 13:47
pouště v česku

EXTRÉMNÍ SUCHA! Bude za 50 let z Česka poušť? Podívejte se na české "Sahary"!

písečný přesyp
Zdroj: wikipedia.org
Písečný přesyp u Vlkova

Česku hrozí kvůli horkům nebezpečí požárů! V dalších letech se podle klimatologů dají očekávat extrémní výkyvy počasí, což by mělo dopad i na ráz krajiny a celého ekosystému ve celé Evropě. Podle odvážného katastrofického odhadu by tak Česko mohlo za několik desítek let vypadat jako na poušti. Těch máme v Česku několik a pomalu se rozšiřují!

Jak by vypadalo Česko, pokud by trend extrémních teplot pokračoval? "Požáry a přívalové deště by způsobovaly ohromné škody, vyschlá půda by například nedokázala absorbovat přívalovou vodu a eroze by zapříčinila odnos ornice. To by mohl být začátek rozšiřování písečných přesypů," říká odborník na půdní systémy Jiří Šrámek.
 

"V první řadě bychom přišli o většinu lesních porostů, vznikaly by požáry vyschlých lesů po kterých by zůstala jen vypálená krajina. To by mělo za následek ztrátu přirozeného ekosystému a v biotopu by se dokonce mohli rozšiřovat exotické druhy hmyzu," dodává expert na genezi půd.
 

"Pokud by takovýto scénář probíhal, nejhůře by na tom bylo Polabí a Jižní Morava," doplňuje klimatolog Radim Tolaš.
 

Nejdříve by začaly vysychat rybníky a jezera. Největší vodní plochy by se změnily na semeniště hmyzu. Řeky by se staly toxickými a pitná voda by se tak stala cenou komoditou.
 

Pokud by se pouště rozšiřovali nadále, dal by se očekávat i extrémní výkyv teplot. Za padesát let by tak přes den mohlo být +40 °C a v noci klidně - 5 °C, stejně jako v Africe na Sahaře.
 

Podívejte se na největší písečný přesyp v Česku v Pístech na Nymbursku:

19

GALERIE: Písečný přesyp v Pístech u Nymburka

Zdroj: TN.cz

GALERIE: Písečný přesyp v Pístech u Nymburka - 32

Hodnocení:

 

Radikálně by se změnil i život lidí. Stejně jako jejich oblékání. Ze syntetických materiálů, ve kterých by se doslova upekli, by přešli na jednoduché bavlněné tuniky. Změnila by se zřejmě i pracovní doba. Nutností by bylo zavedení polední přestávky, "siesty".
 

Rozšiřování pouští v Čechách je podle expertů možné, ale jde o dlouhodobý proces. První výrazné změny by se mohly projevit v horizontu dvou generací.
 


 

Nejznámější pouště v Česku!

písečný přesyp
Zdroj: wikipedia.org Písečný přesyp u Vlkova


I v naší zemi máme pouště, jenom jim tak neříkáme. Správný název je písečný přesyp. A i když se to zdá neuvěřitelné, máme jich několik. Nejznámější přesyp se u nás se nachází v Chráněné krajinné oblasti na Třeboňsku, v rezervaci Písečný přesyp u Vlkova naleznete vátý písek s dunami.
 

 

Písečný přesyp - Písty u Nymburka
Zdroj: wikipedia.org

Nejzachovalejší přesyp se nachází u Nymburka, rozkládá se na ploše čtyř hektarů a je výjimečný tím, že se na jeho dunách nachází dravé larvy mravkolva. Ty žijí zahrabané v jemném písku, ve kterém vytvářejí nálevkovité pasti, jejichž sypké strany zabraňují úniku drobného hmyzu a to zejména mravenců. Když mravenec vleze za okraj nálevky, shodí několik zrníček písku na dno a tím upozorní mravkolva a ten na něj začne házet jemný písek, kterým ho shodí k sobě na dno. Dravé larvy pak mravence vysají!

 

 

Mravkolev
Zdroj: wikipedia.org Exotický hmyz mravkolev si nejraději pochutnává na mravencích

 

Mapa - Přesypy
 

Nejrozsáhlejší přesyp se nachází u Rokytna zhruba 10 kilometrů od Hradce Králové. Rozléhá se na ploše zhruba 7 hektarů.
 

V České republice se nachází desítky menších přesypů, za zmínku stojí Semínský přesyp u Přelouče nebo přesyp u Osečka. Všechny jsou zajímavé tím, že se na nich nacházejí exotická fauna. Jedná se zejména o vzácné druhy motýlů.

bru TN.cz

Diskuze

23.7. | 06:49 Stanislav Krejčí
-1
Náhlasit nevhodný komentář
Přesyp u Rokytna je rozhodně blíže k Pardubicím než k Hradci.
22.7. | 20:35 Světluše Rybínová
-1
Náhlasit nevhodný komentář
To sou zas zpravy...Pisty - Sadska je vsude pisek, take se tam tezi ve velkem. Fakt poust jak noha! A nejlepsi jsou zemedelci...vse uschne...no ono to tak vetsinou je, ze kdyz je sucho, tak vsechno uschne. Za komunistu byly vsude na polich zavlazovaci systemy a kropilo se a kropilo....ted je teda ...
22.7. | 18:51 gurmet
0
Náhlasit nevhodný komentář
Zapoměli jste na Saharu u Bzence na Moravě, tam jsme chodili jako vojáci cvičit!