Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 22.9. 2010 10:13

Firmy stále častěji kontrolují činnost svých zaměstnaců na pracovních PC

České firmy stále častěji pomocí monitorovacího softwaru sledují činnost svých zaměstnanců na služebních počítačích, kontrolou jejich aktivity chtějí zvýšit efektivitu práce a uspořit peníze.

Ve středu o tom informovala společnost Sodatsw, která řešení pro monitorování zaměstnanců vyvíjí.

 

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

 

Monitorovací programy zaznamenávají a ukládají data o využívání výpočetní techniky, lze tedy zpětně dohledat všechny aktivity na pracovních stanicích. Díky softwarům mohou podniky lépe posoudit pracovní vytíženost zaměstnanců a eliminovat nedovolené hraní her či brouzdání po internetu. Monitoring tak má přinést lepší rozložení nákladů do personalistiky a nákupu výpočetní techniky.

 

"Podniky stále cítí dopady finanční krize, proto hledají nástroje pro řešení personálních otázek. Softwary odhalí, jak usilovně zaměstnanci pracují. Umí totiž zjistit i to, jak dlouhou dobu pracovník na počítači neklikl," prohlásil Martin Hanzal ze společnosti Sodatsw.

 

Monitorovací software už delší dobu používá například Česká spořitelna (ČS). "U všech zaměstnanců jsme schopni kdykoli dohledat, na jakých webových stránkách nebo v jakých bankovních systémech se pohybují, kontrolu jejich činnosti v pracovní době provádíme namátkově," řekla Klára Pačesová z tiskového centra ČS.

 

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

 

Monitorovací systémy by však firmy neměly používat tajně. Skryté sledování zaměstnanců je totiž omezeno v zákoníku práce. Zaměstnavatel podle něj nesmí bez závažného důvodu narušovat soukromí svých pracovníků v prostorách firmy. Podniky jsou proto povinny využívání softwarů pro kontrolu počítačů svým zaměstnancům veřejně oznámit.

 

"Pokud zaměstnavatel chce monitorovat zaměstnance, je povinen o tom zaměstnance informovat a sdělit v jakém rozsahu, tedy jak dlouho a jakým způsobem bude monitorování prováděno. Zákoník práce v platném znění totiž poměrně podrobně tento problém upravuje," upozornila mluvčí Českomoravské konfederace odborových svazů Jana Kašparová a zdůraznila, že zaměstnanec nesmí používat pracovní prostředky pro svoji potřebu.

tn.cz / Mediafax
Reklama