Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Obchodní sdělení

NIČÍTE SI NEHTY LAKOVÁNÍM?

Aktualizováno 9.5. 2014 16:10
den vítězství

GALERIE: Rusové v Praze slavili výročí konce války. Dorazil i Klaus a komunisti

Ruské oslavy Dne vítězství - 8
Zdroj: ČTK
Václav Klaus si ruskou oslavu konce války nenechal ujít

Ruské oslavy výročí konce druhé světové války ukázaly, kdo měl žaludek a přišel je na ruskou ambasádu v Praze oslavit. Nejzářivější celebritou byl Václav Klaus. Kvůli dění na Ukrajině oslavy ať už přímo či nepřímo bojkotoval Hrad i vláda.

Václav Klaus, komunisti, odboráři, sociální demokraté, Jiří Rusnok a Jan Kavan. To je výčet partičky českých politiků, kteří dnes dorazili na ruskou ambasádu v Praze oslavit Den vítězství, jak Rusové nazývají výročí konce druhé světové války.
 

Jinak ovšem tuzemské politické špičky oficiálně akci bojkotovaly. Nedostavil se ani prezident Miloš Zeman, ani ministři Sobotkovy vlády. Svou neúčastí na oslavách protestují proti současnému ruskému postupu na Ukrajině, kde Moskva organizuje nepokoje a snahy o rozdělení země.
 

113

GALERIE: Ruské oslavy Dne vítězství

Zdroj: ČTK

Ruské oslavy Dne vítězství - 9

Hodnocení:


 

Miloš Zeman má jinak tyto oslavy rád. Účastnil se jich i loni, kdy na sebe vzápětí upoutal pozornost nejistou chůzí při ceremoniálu odemykání komory s korunovačními klenoty v katedrále sv. Víta. Média kvůli tomu spekulovala o jeho opilosti, Hrad prezidentovu indispozici vysvětlil tím, že měl virózu.
 

Tentokrát za sebe Zeman poslal jen své hradní úředníky. A nešetřil s nimi. Tetelil se z toho i Václav Klaus, podle kterého tam byl "absolutně celý hrad". "A jenom Zemana nechali doma. Možná, že mu to nedovolili, aby přišel," smál se Klaus, který si neváhal nechat připnout i oranžovočernou stužku jako symbol vítězství. Od ní přitom letos upouštějí i Rusku nakloněné země, protože ji považují za symbol ruského imperialismu. Stejnou stužku totiž v těchto dnech nosí i proruští vzbouřenci na Ukrajině.
 

 

Z hradu na oslavy dorazil šéf zahraničního odboru Hynek Kmoníček, prezidentův tajemník Jiří Hlinovský a mluvčí Jiří Ovčáček. Kmoníček Zemana omlouval s tím, že prezident ruské oslavy nesabotuje záměrně, ale že má jen jiný program v Lánech.
 

Kdo další přišel s Rusy slavit? Ještě před Klausem si na místo pospíšil expremiér Jiří Rusnok. Párty si nenechal ujít ani šéf odborů Josef Středula. Dorazil také jeho předchůdce a současný sociálně demokratický poslanec Jaroslav Zavadil. Nebyl z ČSSD jediným - přijeli také poslanci Jaroslav Foldyna a Stanislav Huml nebo bývalý ministr zahraničí a spolupracovník StB Jan Kavan.
 

Kromě nich samozřejmě na akci nemohli chybět komunističtí poslanci. Těch přijelo hned několik, včetně místopředsedy Jiřího Dolejše a radikální komunistka Marta Semelová, označovaná za představitelku stalinistického křídla KSČM. Ta prohlásila, že bojkot ruských oslav českými politiky je ostuda.

tn.cz / gar