Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 27.6. 2013 17:26
jakou mají naději?

Hanku a Tonču chtějí únosci vyměnit za členku al-Kájdy! S teroristy se nejedná, vzkázal Zeman

Zeman, unesené dívky
Zdroj: Facebook, Mediafax

Česko by podle Miloše Zemana nemělo vyjednávat s teroristy. Prezident tak zřejmě není nakloněn tomu, aby se česká diplomacie pokusila vyjednat propuštění dvou Češek, které před třemi měsíci unesli v Pákistánu. Teroristi požadují propuštění muslimské ženy vězněné v USA.

Prezident Miloš Zeman při své čtvrteční přednášce na berlínské Humboldtově univerzitě kritizoval "měkký" přístup Evropské unie k teroristům. Přirovnal jej k politice ústupků, již prosazovaly západní mocnosti proti narůstající moci nacistů a fašistů ve 30. letech minulého století. Každé vyjednávání s teroristy podle Zemana vede k nárůstu jejich síly.
 

"Hlavním úkolem (společné evropské) zahraniční politiky je bojovat proti mezinárodnímu terorismu, což je podle mě hlavní nebezpečí pro 21. století," řekl Zeman. "Víme z historie appeasementu, že Hitler, Mussolini a další byli silnější a silnější po jakékoli fázi vyjednávání," uvedl dále prezident.
 


 

Později pak slova směrem k uneseným dívkám mírnil. Podle svých slov je totiž šťastný, že obě Češky jsou naživu a Česká republika udělá vše, aby jim pomohla. Podrobnosti k této pomoci ale odmítl uvést s odůvodněním, aby tím neposkytoval informace teroristickým hnutím Taliban nebo Al-Káida.

 

Na základě prvního vyjádření však zřejmě není příznivcem toho, aby se Česko snažilo vyjednat propuštění unesených Češek Hanky a Tonči systémem “něco za něco“. Zkušenosti z minulosti přitom ukazují, že taková dohoda je možná.

 

 

Osud dvojice dívek je totiž velmi podobný příběhu švýcarského páru, který únosci unesli v červenci 2011. Danielu Widmerovou a Davida Ocha tehdy teroristi věznili osm a půl měsíce. O tom, jak se nakonec dostali na svobodu, však není zcela jasno. Podle první verze se jim podařilo Talibanu utéct, podle druhé však za ně jejich vláda zaplatila tučné výkupné.
 

110

GALERIE: Hanku a Tonču v Pákistánu unesli už před více než čtvrt rokem

Zdroj: youtube.com, facebook.com

Unesené Češky - Hana a Tonča

Hodnocení:


 

Zeman je v Německu na dvoudenní státní návštěvě. Po příletu do Berlína ho ve středu přijal německý prezident Joachim Gauck, poté jednal i s kancléřkou Angelou Merkelovou. Dnes se ještě zúčastní česko-německého podnikatelského fóra.

 

ČTĚTE TAKÉ:

VELKÝ PŘEHLED: Pozor na země, kde hrozí únos nebo smrt

 

tn.cz / ČTK / mrk
Obchodní sdělení

NIČÍTE SI NEHTY LAKOVÁNÍM?