Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 1.7. 2013 17:27
VIDEO

Profesionální houbař radí: Jak různé druhy hub chutnají a jaké z nich uvaříte dobroty?

Zdroj: TN.cz

Expert radí! Uznávaný mykolog Josef Kadeřávek za 20 minut s reportérem TN.cz nasbíral pěkné množství hub, ze kterého by se najedla celá rodina. Houbař popsal jejich chuť a poradil, které houby se hodí na smažení a z kterých je nejlepší ragů.

"Podívejte se, co jsme ve dvou nasbírali za pouhých dvacet minut! Nasbírali jsme pestrou směs hub a s tím už se dá něco dělat," hodnotí úlovek mykolog Josef Kadeřávek.
 

"Houbaři i kuchaři amatéři by nejdříve sáhli po lišce. Je několik druhů lišek, nejčastěji najedeme lišku obecnou a lišku bledou. Mají výraznou pikantní chuť. Například v sousedním Německu je liška velice ceněná. Někdy se suší, dobře se nakládají, ale právě z nich bych udělal houbové ragů. Je potřeba je nejdříve řádně podusit, to kvůli jejich tuhosti," radí houbař.
 

"Dalšími houbami jsou muchomůrky. Pozor, při jejich sběru neudělejte záměnu mezi masákem a muchomůrkou tygrovanou (více ZDE). A co s masákem v kuchyni? Někdo klobouček loupe, někdo ne, já upřednostňuji oloupání. Vhodné jsou na smažení, či do houbového guláše. Pokud je klobouček zavřený, je ideální je naplnit například masovou směsí a osmažit v trojobalu, to je dobrota," radí zkušený mykolog.
 

"Dalšími chutnými aromatickými houbami jsou holubinky. Máme tu několik druhů, z těch jsou nejchutnější tři z nich. Holubinka bukovka, nafialovělá a mandlová. Nafialovělou poznáte tak, že když přejedete prstem po jejích lupenech, je to jako byste přejeli po špeku. Má netřepivé lupeny. Chuťově jsou až pálivé. Nejvíce se hodí do směsi. Proč? Protože co holubinka, to koření! Každá chutná trochu jinak," radí expert.

tn.cz / bru