Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 23. 5. 2014
Sezona začala

Houbaři se radují z prvních pořádných úlovků. Pochlubte se s nimi i vy!

Houby - 4
Zdroj: zpravy@nova.cz
Úlovek od Vimperka. Jeden ze čtenářů se pochlubil čtyřistagramovým hřibem, který našel při venčení fenky

Teplé jaro, vydatné deště o víkendu a teplé slunečné dny tento týden. To je prostě ideální počasí pro houby. A houbaři hlásí první pořádné žně. Pochlubte se s nimi i vy a pošlete nám fotky svých úlovků.

Vydatné víkendové deště. To bylo právě to, co houbám nejvíce prospělo. Země totiž nasákla vodou a následné teplé a suché dny jim jen prospěly. "Už se objevily první hřiby kováři, ale zatím jich není mnoho. Do týdne by se to ale mělo zlepšit, měly by vyrůst další houby," řekl TN.cz předseda České mykologické společnosti Jaroslav Landa.
 

Podařil se i vám nějaký pořádný úlovek? Pochlubte se s ním a pošlete nám fotku na zpravy@nova.cz nebo sdílejte na našem Facebooku.
 

Houbaři se radovali z teplého jara, které panovalo v uplynulých týdnech. "Pokud je jaro teplé, přitom vlhké a málo větrné, houby rostou o poznání a někdy až překvapivě více hojněji," vysvětlil pro TN.cz jednatel České mykologické společnosti Aleš Vít.
 

16

GALERIE: Houby

Zdroj: zpravy@nova.cz

Houby - 6

Hodnocení:


 

Jaké houby vlastně teď nejvíce rostou. Jak už bylo řečeno, objevují se první hřiby. "Stále však ještě převládá čirůvka májovka a závojenka podtrnka (už ale červivějí). Začínají se objevovat první hřibovité druhy (zatím spíš lokálně) jako průzkumníci. Mají za úkol dát zpětnou informaci myceliu, jaká je situace. Jinými slovy, jestli s růstem ještě posečkat, nebo spustit první větší plošnou růstovou vlnu. Příroda je v tomhle důmyslná a moudrá. Té nelze poroučet, od té je rozumné se učit," upřesnil Vít.
 

Mapa - houby

 

Podle mykologů by se kromě kovářů měli objevit i další hřiby. "Hřiby borové a dubáky. Dubáky ovšem většinou neodolají populační explozi hmyzu, který do nich klade vajíčka a dubáky jeho larvám chutnají. Jinak je to u hřibů kovářů, alias modráků, ty patří v tomto směru k velmi odolným, a proto i ceněným prvním hřibům. Od příštího týdne se oteplí, pokuste své štěstí," uzavřel Vít.

TN.cz / hmr