Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 4.2. 2011 13:31

Šéfka České pošty Hrdá končí! Ministr vnitra John s ní není spokojen

Marcela Hrdá
Zdroj: Oficiální zdroj
Marcela Hrdá.

Šéfka České pošty Marcela Hrdá odejde z funkce ke konci února. Ministr vnitra Radek John jí vyčítá nekoncepčnost, rušení poboček a podcenění přípravy na transformaci pošty ze státního podniku na akciovou společnost.

John to oznámil v tiskové zprávě. Nového generálního ředitele má vybrat výběrová komise.

 

"Jednám o ukončení činnosti generální ředitelky Marcely Hrdé na základě její žádosti ukončit spolupráci dohodou ke dni 28. února 2011. Zároveň připravuji nezávislé výběrové řízení na pozici generálního ředitele České pošty," uvedl John v prohlášení.


Dohoda o ukončení spolupráce má být podle mluvčího ministerstva Vladimíra Řepky podepsána během několika dnů. Výběrové řízení na pozici generálního ředitele chce ministr vypsat v nejbližších dnech. Současně chce začít řešit personální otázky v nižším managementu.

 

Výběrovou komisi chce John sestavit z odborníků. Hodlá oslovit například náměstka ministerstva financí Zdeňka Zajíčka, který v minulosti mimo jiné vedl dozorčí radu pošty. "Složení výběrové komise budu konzultovat s premiérem (Petrem) Nečasem, abychom hned od počátku předešli jakýmkoliv pochybnostem," uvedl John.

 

ČTĚTE TAKÉ:
Pošta má novou šéfku. Přichází od letadelZájmy ministerstva vnitra jako zakladatele České pošty má ode dneška zastupovat ekonomický náměstek ministra Jiří Franc. Ten se již zabýval stabilizací rozpočtů resortu vnitra, policistů a hasičů v podmínkách krizového řízení.


Ministr uvedl, že kvůli nekoncepčnosti nynějšího vedení odmítl střednědobý plán pro poštu do roku 2015. Podle Johna plánu chybí promyšlená strategie podniku v situaci razantního poklesu poptávky po listovních službách. Rušení poboček je podle ministra dosud spíše vedeno okamžitým ekonomickým tlakem, a ne promyšlenou strategií. Rušení nectí potřeby podniku a reálně hrozilo, že by pošta přišla o svou devizu v podobě husté pobočkové sítě. Navíc vedení málo komunikovalo s obcemi, uvedl John.

Navíc podle ministra vedení pošty podceňuje přípravu na transformaci ze státního podniku na akciovou společnost tak, aby Česká pošta byla připravena na liberalizaci poštovního trhu po roce 2013.


PSALI JSME TAKÉ:

Česká pošta pouští žilou. Až 2000 lidí dostane padáka!


Hrdou do čela pošty na konci roku 2009 jmenoval ministr vnitra Martin Pecina (ČSSD). Před tím čtyři roky působila ve vrcholových pozicích ve společnosti Letiště Praha.


Možným nástupcem Hrdé by mohl být podle neoficiálních informací například výkonný ředitel pošty pro rozvoj podnikání Miloslav Rut. Ten dříve vedl například českou pobočku Cisco nebo výrobce počítačů Foxconn. Jako o generálním řediteli se o něm hovořilo již před dvěma lety.


Poště loni klesl zisk před zdaněním z předchozích 661 milionů na 250 až 280 milionů. Firma s 34.400 zaměstnanci chce letos investovat 2,275 miliardy korun, což je o jednu miliardu více než loni.

 

tn.cz / ČTK