Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 20.2. 2012 13:51

Hříbě koně Převalského zemřelo, zřejmě ho ukopaly klisny

Před týdnem narozené hříbě koně Převalského zemřelo v noci na pondělí v pražské zoologické zahradě.

Nešťastnou událost potvrdil ředitel pražské zoo Miroslav Bobek. "Je to bohužel pravda. Mrtvé hříbě našli ošetřovatelé v pondělí ráno," řekl Miroslav Bobek. Hříbě se narodilo přesně před týdnem, v pondělí 13. února. Po narození bylo ve výborném stavu, klisna Jessica se o něj vzorně starala.
 

Proč hříbě vzácného koně Převalského zemřelo, není úplně jasné. "Je možné, že se mezi sebou pokopaly klisny a některá z nich kopla i hříbě, které pak zemřelo na vnitřní zranění," řekl ředitel Bobek s tím, že pro pražskou zoologickou zahradu je smrt hříběte velkou ztrátou. "Bohužel jsou i příběhy se smutným koncem, a toto je jeden z nich," dodal Miroslav Bobek.
 

Příčinu smrti hříbátka by měla objasnit pitva, jejíž výsledky by zoo mohla mít už v úterý.

 

ČTĚTE TAKÉ:

ČTYŘI vzácní koně míří do Mongolska! Jde o PRVNÍ český transport koně Převalského


Zoo se v pondělí minulý týden z narození hříběte velmi radovala, protože jeho otcem byl pro chov geneticky velmi významný hřebec Len, v jehož rodokmenu je i klisna posledního divokého koně Převalského, odchycená ještě ve volné přírodě.
 

Zoo Praha se na záchraně a posílení stavu současné populace koně Převalského velmi intenzivně podílí. Už od svého založení v roce 1959 vede celosvětovou plemennou knihu tohoto druhu. V loňském roce dopravila skupinu čtyř koní do mongolského Khomiin Talu, tedy původního prostředí těchto lichokopytníků.
 

Kůň Převalského je poslední žijící předek našeho koně domácího. Ve volné přírodě byl vyhubený na přelomu 60. a 70. let minulého století, druh přežil jen díky péči zoologických zahrad. První pokusy o návrat koní zpět do mongolské přírody začaly v 90. letech. Zoo Praha se v letech 1998 a 2000 zapojila předáním čtyř koní, kteří byli v rámci zahraničních transportů dopraveni do oblastí Tachin Tal a Hustain Nuru.

 

maš TN.cz