Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 24.2. 2012 17:56

Zima definitivně končí, do nížin už se nevrátí

Podle pranostik dnešním svátkem svatého Matěje končí tuhá zima. To by mělo platit i letos, ale především pro nížiny. Tam už by mělo být jaro pomalu cítit ve vzduchu, zatímco na horách ještě nasněží.

V příštích dnech očekáváme skutečně jarní počasí. Oteplí se až na 13 °C, takže se zdá, že pranostiky se naplňují. "Svatého Matěje opravdu najdeme v mnohých pranostikách. Říká se třeba, že na svatého Matěje pije skřivan z koleje. Všechny podobné pranostiky se shodují na tom, že v nížinách a středních polohách tento svátek ukončuje nepřetržité zimní počasí a hovoří se o matějské oblevě, která se vyskytuje s pravděpodobností 75-80 %,“ potvrzuje Dagmar Honsová ze společnosti Meteopress.
 

Meteoroložka však přidává i varování: „Počasí na přelomu února a března bývá ale nevyzpytatelné - teploty mohou být jak mrazivé, tak jarní. Podle předpovědí to vypadá, že letos svatý Matěj přináší oblevu do nížin - bude tam až 13 °C. V roce 2008 se v tento den teplota vzduchu šplhala dokonce k 18 stupňům nad nulou.“
 

ČTĚTE TAKÉ:
Mrazy už nás nezaskočí! V březnu bude dokonce přes 10 stupňů

 

O víkendu se sice mírně ochladí (viz podrobná předpověď níže), ale v druhé polovině příštího týdne se můžeme těšit na odpolední teploty, které vystoupají až na 12 °C. „Pršet bude i v horských oblastech, to ale neznamená, že zima definitivně skončila. Na horách budou panovat dobré lyžařské podmínky ještě nejméně dva týdny a sněžení se může přechodně během první poloviny března dostat i do nižších poloh. Podle statistik se datum posledního sněžení v nížinách pohybuje kolem 20. března,“ varuje Dagmar Honsová.
 

PODÍVEJTE SE NA PŘEDPOVĚĎ POČASÍ NA DNEŠEK:


 

 

Mezi tradičně „studené“ lokality v tuzemsku patří například Karlovarsko. I tady ovšem už zkušení meteorologové cítí jaro. Potvrzuje to jeden z nich, Rudolf Kovařík ze Šindelové na Sokolovsku. "Jaro už se začíná blížit, ještě to nebude hned a zima se nám stále bude všemožně připomínat, ale ten zvrat již nastal. Během týdne si toho lidé na Karlovarsku mohli všimnout hlavně v Poohří. I lyžařům ale víkend ještě bude přát. Na hory se totiž vrátí sněhové přehánky," uvedl Kovařík.
 

Předpověď na pátek
 

V pátek přes den bude zataženo až oblačno, občas se vyskytne slabý déšť nebo přeháňky. Večer na severu území v polohách nad 1000 m očekávají meteorologové srážky postupně sněhové. Nejnižší noční teploty se budou pohybovat mezi 6 až 2 °C. Nejvyšší teploty se budou pohybovat mezi 9 až 13 °C, v 1000 m na horách kolem 5 °C. Vát bude čerstvý západní vítr o rychlosti 4 až 9 m/s, místy v nárazech kolem 15 m/s.
 

Počasí - grafika
Zdroj: Mediafax

 

Předpověď na sobotu

Meteorologové očekávají v sobotu proměnlivou oblačnost, v některých místech přeháňky. Nad 500 metrů se budou tvořit přeháňky sněhové. Teploty se budou pohybovat v noci od 5 do 1 °C. Přes den očekáváme, že teploty dosáhnou od 4 do 8 stupňů Celsia.
 

Předpověď počasí na sobotu 25. února
Zdroj: Mediafax

 

Předpověď na neděli

V neděli by mohlo být nejošklivější počasí z celého týdne. Na většině Česka bude oblačno až zataženo. Dešťové přeháňky se budou střídat se sněhem. Od 400 metrů budou srážky už jen sněhové. Nejnižší noční teploty +3 až -1 °C, nejvyšší denní
teploty 2 až 6 °C.

tn.cz / mediafax / gar