Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 6.1. 2014 13:01
vyšetří se to?

Jak se dostala výbušnina do trezoru? Stěhováci dávají od Palestinců ruce pryč

Výbuch v bytě palestinského velvyslance Džamála Muhammada Džamála
Zdroj: Michal Černý / ČTK

Výbušnina se do trezoru palestinské ambasády v Praze nedostala při převozu do nového sídla velvyslance Džamála Muhammada Džamála, který na Nový rok po výbuchu sejfu zahynul.

Tuto informaci přinesl deník Blesk na základě vyjádření šéfa stěhovací firmy, která měla převoz na starosti, Martina Souška. Schránka prý byla stále pod kontrolou, u stěhování byl podle Souška i sám velvyslanec Džamál.
 

Velvyslance smrtelně zranila exploze, která nastala po otevření sejfu v novém sídle ambasády v pražském Suchdole, kam trezor krátce předtím přestěhovala Souškova firma. Džamálova dcera Rana poté prohlásila, že byl její otec zavražděn a výbušnina se do trezoru mohla dostat při stěhování. "Schránka byla o den dříve přestěhována a cestou se s ní očividně něco událo," řekla agentuře AP. Podle Souška je to nesmysl. "Trezor byl pod neustálou kontrolou. Po celou dobu byl zavřený," řekl Blesku.
 

O umístění trezoru rozhodovali podle šéfa stěhováků přímo na místě lidé z velvyslanectví a u stěhování byl i sám velvyslanec. "Osobně dával instrukce k umístění většiny stěhovaných věcí v obytné části domu. Přímo nám řekl i to, kam si přeje umístit trezor," uvedl Soušek.
 

Česká policie vyloučila, že by exploze byla úmyslným trestným činem. Případ vyšetřuje jako usmrcení z nedbalosti. Podle dnešního vydání Mladé fronty Dnes (MfD) již údajně policisté také vyloučili, že trezor vybuchl hned po otevření. Deníku to řekl nejmenovaný zdroj obeznámený s vyšetřováním. Dříve policie uvedla, že výbuch mohlo způsobit nástražné zařízení ve dveřích trezoru, nyní se podle MfD kriminalisté přiklánějí spíše k tomu, že velvyslanec sám neodborně manipuloval s výbušninou. V sídle velvyslance bylo také při vyšetřování nalezeno 12 střelných zbraní.

 

sta / tn.cz ČTK

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

6.1. | 13:30 wokna
4
Výmluvy typu, že výbušnina se do trezoru dostala při stěhování je ...
6.1. | 13:34 suomynona
0
vyšetří se to? No,já bych vám to doporučil :-) lid v této zemi chce,aby se to ...
7.1. | 18:47 novus
0
Náhlasit nevhodný komentář
Stehovaci davaji ruce pryc..A co Mosad? A jeho cesti slouhove?
6.1. | 15:13 hus31
1
Náhlasit nevhodný komentář
Jenom blázen by si mohl myslet,že se to objasní.Proč naše policie resp.ředitel-neředitel Červíček už od začátku lže?Při nějaké jiné záležitosti policie čeká na znalecké a jiné posudky a tady pár hodin po výbuchu Červíček ví...Stejně tak se tam nejprve žádné zbraně nenašly,pak se objevilo číslo 78 ...
6.1. | 13:34 suomynona
0
Náhlasit nevhodný komentář
vyšetří se to? No,já bych vám to doporučil :-) lid v této zemi chce,aby se to řádně vyšetřilo! žádné zametávání pod koberec se konat nebude!!!
6.1. | 13:30 wokna
4
Náhlasit nevhodný komentář
Výmluvy typu, že výbušnina se do trezoru dostala při stěhování je absurdní.....hodit to na stěhovací firmu, neskutečné......pochybuji, že by se trezor s diplomatickými materiály stěhoval otevřený, nebo že by velvyslanec Džamála dal klíč od trezoru z ruky......nesmysl...... hlavně jsem zvědav, jak ...
6.1. | 13:24 Karel Jirousek
3
Náhlasit nevhodný komentář
4. února, 2013, Vladimir Putin, ruský prezident, oslovil Dumu, (ruský parlament), a přednesl projev o napětí s menšinami v Rusku: "V Rusku žijí Rusové. Kdokoliv menšinový, odkudkoliv, chce-li žít v Rusku, pracovat a jíst v Rusku, by měli mluvit rusky, a měl by respektovat ruské zákony. ...