Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 6.1. 2014 13:01
vyšetří se to?

Jak se dostala výbušnina do trezoru? Stěhováci dávají od Palestinců ruce pryč

Výbuch v bytě palestinského velvyslance Džamála Muhammada Džamála
Zdroj: Michal Černý / ČTK

Výbušnina se do trezoru palestinské ambasády v Praze nedostala při převozu do nového sídla velvyslance Džamála Muhammada Džamála, který na Nový rok po výbuchu sejfu zahynul.

Tuto informaci přinesl deník Blesk na základě vyjádření šéfa stěhovací firmy, která měla převoz na starosti, Martina Souška. Schránka prý byla stále pod kontrolou, u stěhování byl podle Souška i sám velvyslanec Džamál.
 

Reklama

Velvyslance smrtelně zranila exploze, která nastala po otevření sejfu v novém sídle ambasády v pražském Suchdole, kam trezor krátce předtím přestěhovala Souškova firma. Džamálova dcera Rana poté prohlásila, že byl její otec zavražděn a výbušnina se do trezoru mohla dostat při stěhování. "Schránka byla o den dříve přestěhována a cestou se s ní očividně něco událo," řekla agentuře AP. Podle Souška je to nesmysl. "Trezor byl pod neustálou kontrolou. Po celou dobu byl zavřený," řekl Blesku.
 

O umístění trezoru rozhodovali podle šéfa stěhováků přímo na místě lidé z velvyslanectví a u stěhování byl i sám velvyslanec. "Osobně dával instrukce k umístění většiny stěhovaných věcí v obytné části domu. Přímo nám řekl i to, kam si přeje umístit trezor," uvedl Soušek.
 

Česká policie vyloučila, že by exploze byla úmyslným trestným činem. Případ vyšetřuje jako usmrcení z nedbalosti. Podle dnešního vydání Mladé fronty Dnes (MfD) již údajně policisté také vyloučili, že trezor vybuchl hned po otevření. Deníku to řekl nejmenovaný zdroj obeznámený s vyšetřováním. Dříve policie uvedla, že výbuch mohlo způsobit nástražné zařízení ve dveřích trezoru, nyní se podle MfD kriminalisté přiklánějí spíše k tomu, že velvyslanec sám neodborně manipuloval s výbušninou. V sídle velvyslance bylo také při vyšetřování nalezeno 12 střelných zbraní.

 

sta / tn.cz ČTK
Reklama