Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 8. 4. 2014
Tunel za miliardy

Je blíže k dokončení Blanky? Praha se s Metrostavem shodla

Tunel Blanka
Zdroj: isifa/MAFRA/MICHAL ŠULA

Praha a stavební firma Metrostav se shodly na podkladech nutných k dokončení tunelu Blanka, které v pátek předloží rozhodčímu soudu. Jde o materiály, k nimž si při posledním jednání soud vyžádal další technické podrobnosti. Tentokrát by soud mohl vynést dílčí rozhodnutí.

Je blíže k dokončení tunelu Blanka? Vypadá to, že ano, nebo alespoň to tvrdí pražští radní. Praha se údajně s Metrostavem shodla na podkladech nutných k dokončení tunelu. Podle Nouzy jednání spějí k tomu, že bude Blanka, která město vyjde zhruba na 36 miliard, dokončena do poloviny září. Jenže? Opozice termín zpochybňuje. A Metrostav jednání nechtěl komentovat.
 

Metrostav zastavil práce na tunelu loni v prosinci. Od té doby řeší spory mezi stavební firmou a Prahou rozhodčí soud. Metrostav žádá proplacení dlužné částky ve výši 2,7 miliardy korun. Praha chce, aby arbitři rozhodli o planosti smluv týkajících se díla, a umožnili tak městu za práce zaplatit.
Kromě toho arbitři řeší také seznam a vyčíslení prací za 1,34 miliardy korun nutných k dostavění problematického tunelu.
 

Na posledním stání si vyžádali doplnění technických podrobností, na nichž se obě strany sporu neshodovaly. Nouza dnes oznámil, že zástupci Prahy a Metrostavu si nesrovnalosti vyjasnili. V pátek seznam znovu předloží soudu.
Podle Nouzy se arbitři budou zabývat jak seznamem prací, tak první částí žaloby Metrostavu týkající se dluhu ve výši 1,2 miliardy. Dílčí rozhodnutí by mohla padnout do dvou týdnů.  "Nechci ale nijak předjímat postup soudu," doplnil.
 


Blanka se původně měla otevřít na jaře. V současnosti vedení Prahy mluví o konci léta. Několikrát odkládaný termín závisí nejen na průběhu arbitráže, ale i na výstavbě dispečinků, která nabírá zpoždění. Metrostav už dřív uvedl, že obnovení a dokončení prací potrvá několik měsíců. Slibovaný termín zprovoznění Blanky proto opoziční zastupitelé a další kritici považují za nereálný. Předseda pražské ODS Filip Humplík tvrdí, že Blanka podle něj nebude dokončena dřív než na konci října. Volby do obecních zastupitelstev budou v říjnu. Primátor Tomáš Hudeček (TOP 09) termín zprovoznění trvale odmítá komentovat.

tn.cz / ČTK / hmr