Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 12.7. 2010 12:04

Véčkaři v internetovém referendu posvětili koaliční spolupráci s ODS, TOP 09

Radek John
Zdroj: Mediafax
Radek John (VV) je přesvědčený, že "véčkaři" projekt vyjednané koaliční smlouvy podpoří

Příznivci Věcí veřejných posvětili v internetovém referendu koaliční spolupráci s ODS a TOP 09. Řekl to Viktor Paggio z VV po skončení víkendového hlasování "véčkařů". Hlasovalo 22 procent registrovaných, pro vstup do vlády se vyslovilo 78,13 procenta hlasujících.

Čeká se, že ještě v pondělí schválí koaliční smlouvu širší vedení ODS a TOP 09. Prezident Václav Klaus jmenuje nový trojkoaliční kabinet Petr Nečase (ODS) v úterý.

 

PŘEČTĚTE SI CELÉ ZNĚNÍ KOALIČNÍ SMLOUVY V DOKUMENTU NA KONCI ČLÁNKU

 

"Kdo a jak hlasuje, to nejde dohledat a ani bychom to nedělali. Tímto způsobem nebudeme postupovat," řekl v České televizi John. Tvrdí ale, že podle prvních informací a odhadů by měli příznivci strany Věci veřejné dojednanou koaliční smlouvu odsouhlasit.

 

PSALI JSME:

John: Přes deset procent véčkařů už hlasovalo o koalici

 

Hlasování je podle Johna plynulé a účast vyšší, než vedení strany předpokládalo. "Zatím je hlasování plynulé a účast je vyšší než stanovená hranice deseti procent," řekl John. Přesnější statistiku nemá. "My do toho systému vstupovat nemůžeme," řekl.

 

Na webové stránce Věcí veřejných je informace o problémech při počítání hlasů v referendu. Hlasování bylo sice už spuštěné v pátek, ale objevily se nečekané problémy kvůli maximálnímu zabezpečení hlasování. Programátoři dodavatelské firmy podle webu VV dodali v dobré víře funkci, která nedovolila hlasovat Véčkařům, jejichž heslo neobsahovalo velké písmeno a číslo. Přestože VV na tento "chyták" upozornili ve svém direct mailu, mnoho Véčkařů, kteří tuto zprávu nečetli, nechápali, proč se nemohou přihlásit. Vzhledem k přechodu na servery s vyšším zabezpečením vyvstal i druhý problém, a to že se po odhlasování i přes správné započítání hlasu vždy objevil obrázek "ANO". Píše se na webu Věcí veřejných.
 

Koaliční smlouva je hotová od pátku, podepsat by se měla v pondělí v 18.00. V úterý by pak měli politici zamířit na Pražský hrad, kde se chystá novou vládu slavnostně jmenovat prezident. Kabinet pak musí do 30 dnů požádat Poslaneckou sněmovnu o důvěru.

 

K možným personálním změnám John v pondělí uvedl, že v čele policie by měl být ekonom, protože resort musí uspořit pět miliard korun. "Nesmí se ohrozit práce police, ta se musí dokonce zkvalitnit. Úspory se budou hledat v kancelářích, policisté musí být na ulicích," řekl John.


PSALI JSME:

John možná odvolá policejního prezidenta Martinů a náměstka Komorouse

 

Možnost, že policejní prezident Oldřich Martinů bude ze své funkce odvolaný, uvedl John v neděli v pořadu České televize Otázky Václava Moravce.

 

 

TN.cz