Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Obchodní sdělení

NIČÍTE SI NEHTY LAKOVÁNÍM?

Aktualizováno 18.10. 2009 21:02

KALAMITA je pryč, sčítají se škody. Už teď je to přes 100 milionů

Sněhová kalamita, která v uplynulých dnech zasáhla republiku, doznívá. Víkend už byl spíš ve znamení nápravy škod.

Ve čtvrtek a v pátek kvůli silnému sněžení a větru hlavně na severu a severovýchodě země přibývalo výpadků proudu, neprůjezdných silnic a zatarasených železničních tratí.


Nízkým teplotám lze připsat i několik úmrtí. Více TADY.


Nebývalý, na říjen rekordní příděl sněhu, ale udělal radost lyžařům. Na horách se v některých střediscích rozjely vleky o poznání dřív než v jiné roky.Podrobnosti ZDE.


Problémy v minulých dnech působily hlavně stromy, které pod vahou sněhu a nárazů větru spadly, přetrhaly vedení a zablokovaly silnice a železniční tratě. Nyní už je drtivá většina komunikací otevřená a také míst bez elektřiny už jsou jen stovky oproti předchozím tisícům a desetitisícům.

 


Týmy silničářů, železničářů i energetiků pracovaly celý víkend. Jen energetici škody odhadují na desítky milionů.  Celkové vyúčtování ale vyjde na mnohem víc, už v sobotu to bylo nejméně 100 milionů korun. Více v reportáži.
 

Někteří lidé byli bez elektřiny desítky hodin. V penzionu Heidi v jizerskohorských Hraběticích se bez ní museli obejít 36 hodin. "Znovu se rozeběhla v sobotu před polednem. Museli jsme vyhodit nějaké maso nebo nanuky. Přišli jsme o zboží za více než tři tisíce korun. Navíc jsme nemohli ubytovat hosty. Na elektřinu máme i topení," řekl majitel penzionu David Charypar.


V neděli dopoledne už bez proudu zůstávalo méně než 5000 zákazníků ČEZ, a v pět odpoledne jich nebylo víc než 1500. Čtěte ZDE.


V pátek, kdy byla v tomto ohledu situace nejhorší, bylo bez proudu 60 tisíc odběrných míst.


Týmy opravářů pracovaly několik dnů. "Děláme od té doby, co to padá. Takže už od středy. Ale trošku jsem se i vyspal. Už to jede, to nejhorší máme za sebou. Jen ty delší úseky, samoty, se ještě dělají," řekl František Galetka, který zasahoval ve Velkých Karlovicích na Vsetínsku.


Počasí zkomplikovalo i provoz na železnici. Zatímco v sobotu ráno byly uzavřeny ještě čtyři železniční tratě, v neděli už zbývá jen úsek Smržovka - Josefův Důl na Jablonecku, kde na koleje napadalo velké množství stromů a větví.


Ubývá také uzavřených silnic, od rána je průjezdná například silnice směrem na Morávku na Frýdecko-Místecku. Třeba v Libereckém kraji ale ráno stále nebyly sjízdné některé silnice, na nichž ještě zůstaly popadané stromy.


V Jablonci nad Nisou, kde kalamita na přechodnou dobu lidi odřízla i od topení a dodávek teplé vody, byly ještě dnes odpoledne zcela zablokovány dvě ulice v zalesněných částech města. Při sněhové kalamitě je zavalily popraskané stromy a větve.

tn.cz / ČTK