Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 24.9. 2012 18:45
galerie viníkům hrozí doživotí

Česko úmyslně otrávili dva lidé. Na trhu zůstává 15 000 litrů jedu

Tisková konference ke kauze metanol
Zdroj: Mediafax

Policie zveřejnila informace o pozadí metylalkoholové aféry. Hlavními viníky jsou dva muži z Moravskoslezského kraje, kteří na černý trh úmyslně dostali tisíce litrů alkoholu se smrtícícm metanolem.

Policie už zná zdroj metylalkoholu, kterým byl kontaminován tuzemský alkohol. Známe i způsob, jak se ke spotřebitelům dostal, uvedl na tiskové konferenci policejní prezident Martin Červíček.


Jak doplnil zlínský státní zástupce Roman Kafka, který vyšetřování dozoruje, pachatelé alkohol kontaminovali záměrně a závadný alkohol následně dostali do distribuční sítě. Podle žalobce muselo být pachatelům vzhledem k jejich vzdělání jasné, jaké následky jejích čin může mít. Stíhání jsou v tuto chvíli dva lidé.


Vzhledem k 25 úmrtím na následky požití metylalkoholu, hrozí podle Kafky hlavním aktérům v případě odsouzení až 20leté tresty, popřípadě doživotí. Co je horší, na trhu ještě může být 15 tisíc litrů otráveného alkoholu. Policie proto vyzývá všechny k opatrnosti.
 

 

Zákaz prodeje destilátů proto nekončí. Lahve s jedovatým obsahem jsou totiž stále ve velkoobchodní i maloobchodní síti. Úřady nejprve musí zajistit, aby se tyto lahve nedostaly až ke koncovým zákazníkům.
 

Podívejte se na galerii z tiskové konference ke Kauze metyl:

19

Tisková konference ke Kauze metyl

Zdroj: Mediafax

Tisková konference ke Kauze metyl - 9

Policejní prezident Martin Červíček

Hodnocení:

 

Podobné záruky bude vyžadovat i Evropa a sousední země, které zakázaly dovoz českého tvrdého alkoholu. Jasněji by o podmínkách, za kterých je možné embargo zrušit, mělo být rovněž dnes. V Bruselu o tom totiž jedná ministr Zemědělství Petr Bendl.

 

Podívejte se na reportáž TV Nova o pančovaném alkoholu:

tn.cz / gar