Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 31.1. 2011 21:39

Konec starých IP adres! Změna může přinést problémy

Zdroj: TV Nova

Mezinárodní organizace Internet Assigned Numbers Authority (IANA), která přiděluje celosvětové IP adresy, by měla v těchto dnech oznámit, že přiděli poslední volné bloky IP adres využívajících stávající protokol IPv4. V pondělí na to upozornil počítačový expert ze společnosti TNS Josef Vávra.

Nově připojená zařízení pak dostanou už novou adresu využívající novější protokol IPv6.
 

Správce české národní domény .Cz, sdružení Cz.nic, už v červnu 2010 varovalo, že nejpozději do jednoho roku zmizí všechny volné bloky IP adres využívajících stávající protokol IPv4 a vyzývalo k urychlenému přechodu na jeho novější verzi. "Pokud se včas neuskuteční přechod na protokol IPv6, hrozí vážné problémy s dalším rozšiřováním internetu. Bez volných IP adres nebude možné připojit k internetu žádného unikátního uživatele s vlastní IP adresou," upozorňovali tehdy zástupci sdružení.
 

ČTĚTE TAKÉ:

260 tisíc korun - tolik průměrně zaplatí firma za krádeže programů
 

Podle něj se však volné IP adresy spotřebovaly mnohem rychleji, než se dříve odhadovalo. "K vyčerpání současných adres došlo daleko rychleji, o několik měsíců dříve, než předpokládaly odhady ještě v loňském roce. Změna nastane okamžitě z hodiny na hodinu. Přitom mnoho počítačových programů a zařízení není na přechod stále připraveno," prohlásil Vávra a dodal, že se to týká i běžných zařízení, jako jsou modemy a další zařízení pro přístup k internetu. "Háček je v tom, že jsou protokoly vzájemně nekompatibilní. Zjednodušeně řečeno to znamená, že se zařízením, které zná pouze IPv4, si uživatel nepřečte obsah webu, který poskytuje zařízení s IPv6, a ani naopak," doplnil Vávra. Problémy podle něj mohou mít zejména firma a instituce, které používají na míru vyrobené počítačové programy a systémy, jako jsou například eshopy, banky a úřady.
 

Každé zařízení v celosvětové síti Internet má svou vlastní originální adresu - tedy takzvanou IP adresu. Ať už je to počítač připojený k internetu nebo telefon a dokonce i televize či auto. "V současné době se pro číslování jednotlivých zařízení používá takzvaný protokol IPv4 s 32-bitovým adresováním. Poslední volné bloky adres budou přiděleny právě v těchto dnech. Po jejich vyčerpání už další nově připojená zařízení dostanou adresu podle protokolu IPv6, který používá 128-bitové adresování a nabízí tolik adres, že na jeden milimetr čtvereční zemské souše jich připadá teoreticky až 2,28 trilionu," vysvětlil Vávra.
 

Problém, který nastane po vyčerpání volných IP adres, lze vysvětlit například pomocí mobilních telefonních čísel, která najednou dojdou. "Můžeme si to představit třeba tak, jako by telefonní operátoři vyčerpali všechna možná telefonní čísla a zároveň nemohli délku těchto čísel zvětšit. Navrhnou proto nové telefony, a to tak, že v telefonním čísle budou moci být kromě číslic i písmenka. Nové telefony budou umět vytočit například +42012DA6789F. S novými telefony se některým ´starým´ dovoláte, ale se starými novým nikoliv. Kdo si nepořídí ´nový´ telefon, bude brzy ´out´," popsal problém Vávra.
 

Nový protokol podle Vávry také znamená daleko vyšší riziko pro bězné uživatele, neboť naprostá většina současných zabezpečení počítačů a sítí, takzvaných firewallů na něj není připravena. "Experti už našli řadu možností, jak lze nový protokol využít k útokům na počítače uživatelů," varoval Vávra.
 

Sdružení Cz.nic před časem varovalo, že podle odhadů dojdou IP adresy během první poloviny roku 2012 také na regionálních úrovních a u jednotlivých poskytovatelů internetového připojení.
 

IP adresy představují základní stavební prvek internetu, bez nich by nebylo propojení počítačů do globální sítě možné. Verze protokolu IPv4 vznikla už v 70. letech minulého století a nabídla kapacitu pro připojení méně než čtyř miliard počítačů. S neustálým přílivem nových internetových adres přestává tato kapacita pomalu stačit. "Z původního objemu IPv4 adres nyní zbývá pouhých šest procent a jejich počet klesá rychleji, než se předpokládalo ještě před rokem. Rok 2012 se může zdát daleko, ale kompletní přechod na IPv6 je záležitost let – co do technologické složitosti jde o proces podobný například digitalizaci televizního vysílání. Lze to stihnout, ale je třeba začít s nasazením řešení co nejdříve, a to ve vzájemné součinnosti zejména poskytovatelů připojení a obsahu, státní správy, ale i koncových uživatelů," prohlásil ředitel sdružení Cz.nic Ondřej Filip.
 

Hlavní změnou oproti IPv4 je délka síťové adresy. Adresy IPv6 jsou 128 bitů dlouhé, zatímco IPv4 adresy mají 32 bitů. Nový protokol IPv6 proto poskytuje prakticky nevyčerpatelnou zásobu nových adres (dvě na 128 adres, tedy 3,4krát deset na třicátou osmou). Z internetových stránek pod doménou .CZ je v současnosti přístupných přes internetový protokol verze šest pouze jejich zlomek (10 127).
 

Vyšší rozšíření nového protokolu zatím brzdí technické nároky na poskytovatele internetových služeb. Musí totiž investovat do IPv6 kompatibilních technologií, výše těchto investic se odvíjí od rozsáhlosti infrastruktury dané společnosti. Náklady přechod na nový protokol způsobí také koncovým uživatelům, kteří si budou muset koupit nový modem podporující IPv6. Ten stojí kolem tisíce až dvou tisíc korun.

tn.cz / Mediafax