Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Obchodní sdělení

NIČÍTE SI NEHTY LAKOVÁNÍM?

Publikováno 1. 2. 2012

Konečně! Zákonodárci i ústavní soudci asi přijdou o doživotní imunitu

Zrušení doživotní imunity
Zdroj: Mediafax
Poslanci souhlasí se zrušením doživotní imunity zákonodárců. Ilustrační foto

Do konce života již možná v budoucnu nebudou chráněni před trestním stíháním poslanci, senátoři ani ústavní soudci. Ústavní novelu, která ruší jejich doživotní imunitu, projednali poslanci ve středu ve druhém čtení a poslali ji do závěrečného.

Novelu, kterou připravilo vedení sněmovny společně s předsedy všech pěti poslaneckých klubů, projednali poslanci ve druhém čtení bez jakýchkoliv připomínek. Původně měla platit dnem vyhlášení ve sbírce zákonů, ústavně právní výbor sněmovny však k předloze připojil pozměňovací návrh, který účinnost normy odkládá na 1. ledna 2013. Návrh pravděpodobně sněmovna ve třetím čtení schválí.


Cílem novely není úplné zrušení poslanecké imunity, ale její omezení. V ústavě se tak mění pouhé dvě věty, jedna se týká poslanců a senátorů, druhá ústavních soudců.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Imunita zachránila rozzlobeného Čunka od pokuty


"Poslance ani senátora nelze trestně stíhat bez souhlasu komory, jejímž je členem. Odepře-li komora souhlas, je trestní stíhání navždy vyloučeno," stanovuje základní zákon v článku 27. Nově by jeho druhá polovina měla znít: "Odepře-li komora souhlas, je trestní stíhání po dobu trvání mandátu vyloučeno." Obdobná změna je přichystaná pro článek 86, ve kterém Senát rozhoduje o stíhání ústavních soudců. I to by mělo být nově možné po konci jejich mandátu.


Jinými slovy bude nadále existovat možnost rozhodnout o nevydání člena parlamentu, toto rozhodnutí však bude platit pouze po dobu trvání jeho mandátu.


"Pokud například nyní sněmovna nevydá poslance, je to stíhání vyloučeno navždy. V takovém případě ale moc zákonodárná supluje moc soudní," uvedla místopředsedkyně sněmovny Kateřina Klasnová (VV).

 

PSALI JSME:

Znovuzvolení zachránilo Ransdorfa od stíhání za nehodu

 

Imunita má podle ní chránit fungování komor parlamentu, jejichž členové mají mít možnost v souladu se svým slibem svobodně a nerušeně vykonávat svůj mandát. "V žádném případě nemá a nemělo jít o zakotvení neodpovědnosti jakožto osobního privilegia, stavějícího poslance a senátory do nadřazeného postavení ve srovnání s ostatními občany České republiky," dodává důvodová zpráva.

maš tn.cz / Mediafax