Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 10.9. 2009 16:49

Kraje schvalují kandidátky. Kdy volby budou, se ale neví

Krajské úřady ve čtvrtek definitivně schvalují kandidátní listiny pro předčasné volby.

Přestože se stále ještě neví, kdy proběhnou předčasné volby do Poslanecké sněmovny, úřady pokračují v jejich přípravě podle původního harmonogramu, který připravilo ministerstvo vnitra.
 

Na 10. září připadl úkol krajským úřadům, aby rozhodly o případném škrtnutí kandidátů z kandidátních listin nebo o odmítnutí celé kandidátní listiny jednotlivých stran, pokud kandidátka nevyhovuje příslušnému zákonu.
 

V Královéhradeckém, Karlovarském a Jihočeském kraji kandiduje 15 politických stran, ve Zlínském kraji je to o jednu stranu více.


Ve všech zmíněných krajích nebude v podzimních předčasných volbách kandidovat Sdružení pro republiku - Republikánská strana Československa. Strana si sice podala přihlášku v řádném termínu, do čtvrtečního rána však neuhradila příspěvek na volební náklady.
 

V Moravskoslezském kraji jde do podzimních voleb 17 subjektů, včetně republikánů.
 

Ministerstvo vnitra, které má volby na starosti, se rozhodlo v přípravách pokračovat navzdory předběžnému rozhodnutí Ústavního soudu. Ten ve čtvrtek rozhodl ve prospěch Miloše Melčáka a ústavní zákon o zkrácení mandátu Sněmovny zrušil. Jednání soudu sledujte tady.
 

Představitelé politických stran se mezi tím dohodli, že změní ústavu, aby bylo snazší rozpustit Sněmovnu a dovést zemi k předčasným volbám. Jednání o změně ústavy probíhají sice rychle, ale původní termín voleb stanovený na 9. a 10. října se po rozhodnutí Ústavního soudu rozhodně nestihne.
 

vrl TN.cz
Obchodní sdělení

NIČÍTE SI NEHTY LAKOVÁNÍM?