Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 5. 3. 2012

Krkonoše hlásí 5 zraněných, sjezdovky jsou přeplněné!

Úrazů v horách stále přibývá. Vzhledem k prázdninám jsou sjezdovky přeplněné. Navíc se počasí postaralo o umrzlý sníh. Jen v pondělí se v Krkonoších zranilo 5 lidí!

Pět lyžařů, běžkařů a snowboardistů se zranilo v pondělí během dopoledne v Krkonoších. Agenturu Mediafax o tom informoval náčelník Horské služby ČR pro oblast Krkonoše Adolf Klepš.

 

První úraz zaznamenali členové HS pět minut po půl desáté. Osmadvacetiletý polský lyžař vyjel v Rokytnici nad Jizerou ze sjezdové dráhy a narazil do stromu. "Zasahující záchranáři zjistili, že jel bez přilby a po nárazu byl v bezvědomí. Utrpěl poranění hlavy a hrudníku, takže musel přiletět vrtulník záchranné služby, který zraněného dopravil do nemocnice," upřesnil Klepš.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Čeští polárníci uvízli kvůli potížím argentinské armády v Antarktidě

 

Krátce po desáté hodině opět v Rokytnici čtyřiašedesátiletý lyžař narazil během rychlé jízdy do pevné překážky. Muž, i tentokrát polské národnosti, měl sice přilbu, přesto si nárazem přivodil fraktury bérců na obou nohách a poranění hrudníku. Po ošetření jej do nemocnice převezla sanitka.

 

"Vrtulník letěl během dne do Krkonoš několikrát. V dalším případě se v Peci pod Sněžkou zranila na běžkách čtyřiašedesátiletá žena, která vystupovala ve čtvrt na dvanáct z lanové dráhy tak nešťastně, že si zlomila stehenní kost,“ uvedl Adolf Klepš.

 

Ve stejnou dobu se znovu v Rokytnici nad Jizerou těžce zranil patnáctiletý snowboardista. I přes přilbu si zranil hlavu a upadl do bezvědomí, záchranáři navíc zjistili, že si pravděpodobně způsobil poranění v břišní krajině. Jen deset minut po této nehodě se ve Špindlerově Mlýně u vleku Davidovka zranil třicetiletý český lyžař bez přilby. Narazil do stromu a přivodil si frakturu stehna s podezřením na poranění žeber.

 

Během minulého týdne se v Krkonoších stalo 201 úrazů, z toho šestatřicetkrát musel dispečink vyslat na místo sanitku Rychlé zdravotnické pomoci a pětkrát vrtulník LZS. Za víkend pak zaznamenali záchranáři 82 úrazů a kromě toho jedno náročné pátrání a jednu záchrannou akci v hřebenových partiích Krkonoš.

 

"V současných klimatických podmínkách je především po ránu na sjezdovkách tvrdý umrzlý povrch. Zároveň se na nich pohybuje vzhledem k pokračujícím jarním prázdninám velké množství lidí. Všichni proto musejí bezpodmínečně jezdit ohleduplně, dodržovat přiměřenou rychlost a rozhodně používat ochranné pomůcky, především přilby," řekl náčelník krkonošské horské služby.

klab tn.cz / Mediafax