Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 5.7. 2009 18:30

PŘEHLED NEBEZPEČNÝCH KOUPALIŠŤ. Kvalita vody se zhoršuje

Bláznivé počasí, které vládne v Česku na začátku prázdnin, zhoršilo kvalitu vody na koupalištích.

Vysoké teploty a dusno, které se střídá s přívalovými lijáky, má negativní vliv na kvalitu ve vodních nádržích a na koupalištích.
 

Přírodní nádrže znečišťují rozvodněné potoky, které přinášejí bahno nebo jiné nečistoty. Ve dnech, kdy je dusno, vysoké teploty a vysoká vlhkost vzduchu, se zase množí nebezpečné sinice.
 

Zákaz koupání nadále platí pro rybník Peklo v Polné na Jihlavsku. Nově hygienici vyhlásili zákaz v Plumlově na Prostějovsku a na přehradě Skalka u Chebu.


Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

  

Po celé republice jsou i místa, kde hygienici koupání nedoporučují. Nejvíc jich je v jižních Čechách, kde tento týden řádily bouřky a velká voda rozvodnila potoky a řeky.

 

Někde hygienici koupání "jen" nedoporučují

 

"Sledovaná voda obsahuje v koupalištích velké množství pevných nečistot, je zakalená a koupání v těchto vodách příliš nedoporučujeme. Nejhorší kvalita vody je na ve Vojíkově na Orlíku, v Blanici a v Otavě,“ uvedl František Kotrba z Krajské hygienické stanice v Českých Budějovicích. Hygienici nedoporučují koupat se v jindřichohradeckém rybníku Vajgar.
 

Voda nevhodná ke koupání je v pražské nádrži Džbán, v nádržích Pávov a Sedlice na Vysočině, v Údolí mladých v Bílovci na Novojičínsku a v jihomoravském rybníku Olšovec.
 

Zhoršená kvalita vody je v Horšovském Týně-Podhájí, Varvažově na Ústecku, Orlické přehradě v Podskalí, v Praze-Hostivaři. Na vysočině hygienici varují před koupáním v Borovince, Okrouhlíku, Stráži, Skalské, Zuberském rybníku a na koupališti v obci Sázava.
 

V Moravskoslezském kraji je zhoršená jakost vody v Bašce a Brunšperku. Ve Zlínském kraji se nedoporučují koupání v luhačovické přehradě, v Novém Hrozenkově a ve slepých ramenech Moravy.
 

Hygienici samozřejmě nesledují všechny vodní nádrže a rybníky v Čechách. Proto je třeba pečlivě sledovat místo, kde se chcete osvěžit. Pokud voda zapáchá nebo je na ní zelený povlak, měli byste se místu raději vyhnout.

 

Aktuální situaci můžete sledovat na stránkách krajských hygienických stanic.

 

Praha Středočeský kraj
Jihočeský kraj Plzeňský kraj
Ústecký kraj Královéhradecký kraj
Pardubický kraj Karlovarský kraj
Liberecký kraj Zlínský kraj
Jihomoravský kraj Vysočina
Moravskoslezský kraj Olomoucký kraj


Podívejte se, jaké problémy letos doprovází boj se sinicemi na Brněnské přehradě.
 

vrl TN.cz