Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 14. 12. 2014
Lékaři bijí na poplach

Léčbě cukrovky kmenovými buňkami hrozí kolaps! Proč?

Zdroj: TV Nova

Čeští lékaři bijí na poplach. Tisícům lidí, kteří trpí pokročilým stádiem cukrovky, totiž hrozí amputace. Důvodem je, že na léčbu nejsou peníze. Pro řadu nemocných je poslední záchranou transplantace kmenových buněk. Tu ale pojišťovny nehradí a peníze z grantů rychle docházejí.

Tichým zabijákem, jak se cukrovce přezdívá, přitom u nás podle odhadů trpí více než milión lidí. A každým rokem je jich asi o 70 tisíc více.

 

Transplantace koncentrátu kostní dřeně dokáže, dalo by se říct, až zázraky. Její úspěšnost je šedesát až sedmdesát procent. "Zhruba takovýchto výsledků po aplikaci té buněčné terapie můžeme dosáhnout, ale musí přijít včas a být dobře vyšetřený," uvedl Václav Procházka, specialista na léčbu ucpaných cév kmenovými buňkami.

 

Pokud se ale nemoc nepodchytí včas, nepomůžou ani kmenové buňky a pacient o nohu přijde. To se děje ve dvaceti pěti procentech případů.

 

 

Jiří Veselík přišel do ostravské nemocnice za pět minut dvanáct. Druhý den mu museli amputovat dva prsty. Přesto v jeho případě stále ještě lze aplikovat kmenové buňky. Pan Veselík má za sebou mnoho lékařských zákroků k záchraně nohy, mezi nimi i angioplastiku. Ta mu pomohla. Po třech letech se ale nemoc vrátila.

 

Co se děje na sále?

 

Poslední kontrola a jede se na sál. Umrtvení nohy, mírná celková anestezie a sehraný patnácti členný tým začíná pracovat. "Odběr kostní dřeně osm až deset minut, je velice jednoduchý," uvedl Václav Procházka.

 

"V separátoru dochází k oddělení kmenových buněk, spolu s aktivovanými trombocyty, které budou následně pacientovi aplikovány do postižené končetiny," nastínil cévní chirurg František Jalůvka.

 

Za padesát minut na sále je hotovo.

 

Koncentrát kostní dřeně nyní v noze vytvoří síť drobných cév, ta zajistí přívod kyslíku do postiženého místa a krevní destičky se postarají o dodávku růstových faktorů a hojení rány.

ana / Lucie Cochlarová TN.cz

Diskuze

14.12. | 22:56 mirso
5
Náhlasit nevhodný komentář
Hlavně,že VZP sponzoruje pořady v ČT.
14.12. | 17:38 overal
12
Náhlasit nevhodný komentář
Kde by se penízky vzaly?? Páni doktoři mají královské platy. Páni poslanci mají také královské platy a na léčení pacientů, kteří jim na tyto platy celý život dřou peníze nejsou! Hlavně, že máme dost peněz na nepotřebné přistěhovalce nebo na rozmazlování banderovských fašistů z Ukrajiny, či na ...
14.12. | 16:38 bb88
2
Náhlasit nevhodný komentář
Jsem pacient obou pánu. Pan Jalůvka provedl operaci a pan Procházka zprůchodnil tepnu. Jsem OK. Noha prozatím zachráněna.
13.12. | 22:50 kacabalib
22
Náhlasit nevhodný komentář
Nejsou peníze... stále stejná písnička. Na nemocné děti se dělají sbírky, rodiče prosí o pomoc v médiích apod.. SMUTNÉ. A pro uprchlíky a nepracanty peníze jsou ??? Celý život platím zdravotní pojištění a kromě těhotenství k doktorům nechodím. Neschopenku jsem měla naposledy před deseti lety a tak ...