Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 18. 9. 2010

Letecké síly zemí visegrádské čtyřky budou více spolupracovat

síly armád zemí visegrádské čtyřky budou více spolupracovat. Zástupci ČR, Slovenska, Polska a Maďarska kvůli tomu podepsali memorandum na letošních Dnech NATO v Mošnově na Novojičínsku.

Spolupráce vzdušných sil by měla přinést kvalitnější trénink letců, společnou přípravu a levnější výcvik. Novinářům to řekl velitel vzdušných sil Armády ČR Jiří Verner.

 

"Podepsali jsme memorandum, které vlastně shrnovalo oblasti, ve kterých jsme se shodli, že chceme spolupracovat. Oblasti jsou v podstatě čtyři. Mohu vzpomenout oblast tréninku, další je oblast takzvaného cross-borderingu, kterou bychom rádi rozvinuli," uvedl Verner. Podle něho to znamená spolupráci mezi jednotlivými letectvy při přelétávání hranic, jednotlivých vzdušných prostorů nebo v řízení letového provozu.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Na Dny NATO dorazily desetitisíce lidí, problémy v dopravě

 

"Samozřejmě chceme docílit úspory v logistické části, abychom co nejvíce zefektivnili a zlevnili výcvik," dodal.
Podle něho byly dříve jednotlivé armády izolované, více uzavřené, každý dělal všechno. "Jde o to, aby se zbytečně nemrhalo prostředky. Je tam ještě několik dalších podoblastí,  na kterých budou pracovat naše skupiny, které to připraví, a potom budeme znovu zasedat. Chceme se scházet jednou  ročně. Pokaždé to organizuje velitel vzdušných sil jedné země. Minulý  rok to bylo v Polsku, letos jsem to organizoval já," uvedl velitel českých vzdušných sil.

 

Příští rok budou jednat na Slovensku, přespříští rok v Maďarsku. Součástí dohody je i předávání zkušeností. "Jeden z bodů, kdy každá země, která dělala nějaký úkol, ať už je to v Afganistanu nebo Kosovu nebo někde jinde, tak zkušenosti, které tam nabudeme, si nenecháváme pro sebe. Dáváme je ostatním, aby je mohli využít při výcviku nebo přímo v  jednotlivých misích, které provádí," uvedl Verner.

tn.cz / ČTK
Reklama