Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 10.4. 2014 10:45
Přehled pro fanoušky

Letiště v Praze: Ráj pro fandy letadel. Co vše zde najdete? VIDEO

Začal platit letní letový řád, a to s sebou přináší i zvýšenou aktivitu na Letišti Václava Havla v Praze. Za hodinu zde ve špičce uskuteční až 46 startů a přistání. Nedávná návštěva Airbusu A380 pak ukázala, že je mezi lidmi o sledování letadel velký zájem. A jaké možnosti k pozorování Letiště Praha pro fanoušky letadel připravilo?

1. Vyhlídkové valy
 

V bezprostřední blízkosti letiště byly v srpnu 2012 otevřeny vyhlídkové valy, ze kterých je možné sledovat a fotografovat veškeré dění na letištní ploše nad úrovní oplocení letiště.

 

Valy jsou umístěny na dvou nejfrekventovanějších spotterských místech (spotter je nadšenec fotografování letadel), a to u ranveje 06/24, kam se lze pohodlně dostat z obce Kněževes, a u křížení vzletových a přistávacích drah  12/30 a 06/24, kam vede pěší cesta z nedalekého města Hostivice.

 

V době příletu zajímavých letadel se na tribunách shromažďují desítky lidí (v době přistání obřího Airbusu 380 dokonce stovky) a tyto vyhlídky se staly také oblíbeným cílem rodinných výletů.

 

Pro širší veřejnost byly vyhlídkové valy doplněny informačními tabulemi, díky nimž se příchozí dozví zajímavosti o nejčastějších typech letadel na pražském letišti a prostřednictvím přehledné mapy se budou moci zorientovat, co se kde v areálu letiště nachází.


Podívejte se na to, jak to vypadá na vyhlídkovém valu u Kněževsi:

 

 


2. Vyhlídkové terasy

 

Široké veřejnosti jsou k dispozici také vyhlídkové terasy v Terminálech 1 a 2. Také zde najdete infografiku se srovnáním běžných typů letadel a přehledný plán letiště s označením zajímavých bodů v jeho areálu.
 

3. Exkurze

 

Další možností, kde mohou lidé pozorovat letadla nebo provoz na odbavovacích plochách, jsou letištní exkurze. Návštěvníci mají na výběr z pěti prohlídkových tras, které jsou vhodné pro různé věkové kategorie a vždy přizpůsobené zájmům a věku účastníků. Pro fotografy amatéry, kteří chtějí získat záběry letiště a letadel přímo z letištní plochy, nabízí Letiště Václava Havla i speciální fotoexkurze. Na exkurzi je nutná předchozí rezervace přes online formulář na www.prg.aero.
 

Zajímavost

 

Přímo v oplocení neveřejného prostoru letiště vznikly na několika místech otvory určené pro objektivy fotoaparátů. Místa, která jsou při fotografování letadel nejvíce využívána, byla projednána i se samotnými spottery. Letečtí fandové tak mohou snadněji získávat své úlovky v podobě zajímavých snímků.

TN.cz