Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 24.11. 2010 21:14

Letoun L-39 poslala k zemi technická závada

Zdroj: TV Nova

Červencovou nehodu vojenského cvičného letounu L-39 Albatros, který se v červenci zřítil u Holic na Pardubicku, způsobila technická závada motoru.

Letadlo bylo po dopadu zcela zničeno, oba piloti se stačili katapultovat a utrpěli jen lehká zranění.

 
PSALI JSME:
 
"Inspekce ministra obrany došla k závěru, že šlo čistě o technickou závadu letounu a posádka tuto nehodu nemohla nijak ovlivnit," řekl televizi Nova mluvčí ministerstva Jan Pejšek. Podle vyšetřování se v motoru objevila drobná závada, k nehodě však přispělo i to, že motor jel na plný výkon a toho dne bylo velmi horké počasí.
 
Náčelník generálního štábu Vlastimil Picek novinářům po nehodě řekl, že šlo o běžný cvičný let nováčka se zkušeným instruktorem. Podle tehdy uveřejněných informací začalo v motoru letadla hořet, oheň se rozšířil do kabiny a zasáhl přístroje.
 
Jiná známá nehoda proudových letounů L-39 se stala v září 2007, kdy o sebe křídly zavadily dva stroje vracející se ze Dne NATO v Mošnově. Piloti s poškozenými stroji přistáli bez problémů, nikdo nebyl zraněn.
 
Kvůli nehodě platil několik dní zákaz cvičných letů proudových bojových letounů. Tragičtější následky měla havárie letadla L-39 Albatros 1. srpna 2001 nedaleko Pelhřimova, kdy při nehodě pilot zahynul.

 

TV Nova