Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 26.9. 2011 14:57

LEVICE DRTÍ PRAVICI! Věci veřejné by se do Sněmovny NEDOSTALY!

Volební preference podle agentury STEM
Zdroj: TN.cz

Jen čtyři politické strany by se ve volbách v září dostaly do Poslanecké sněmovny, ukázal v pondělí průzkum stranických preferencí agentury STEM. Zatímco Věci veřejné podle něj zůstávají pod prahem volitelnosti a ostatní vládní strany spíš ztrácejí, KSČM by po volbách získala asi 38 poslanců.

V září překročily práh volitelnosti čtyři strany: ČSSD, KSČM, ODS a TOP 09. Zatímco ČSSD by ve volbách upřednostnilo asi 25,8 procenta dotázaných, ODS jako druhou nejsilnější stranu podporuje zhruba 12,9 procenta respondentů. KSČM preferuje více voličů než TOP 09. Zatímco KSČM získala podporu 11,8 procenta dotázaných, pro TOP 09 se vyslovilo 9,9 procenta respondentů.

 

ČTĚTE TAKÉ:

PRŮZKUM: VOLBY BY VYHRÁLA ČSSD, do Sněmovny by se dostali i lidovci
 

Věci veřejné s podporou 3,2 procenta by se do sněmovny nedostaly, stejně tak ani KDU-ČSL, kterou za volitelnou stranu označilo 2,7 procenta lidí. O dvě desetiny procenta méně v průzkumu získala Strana zelených, Suverenitu by bylo ochotno volit 1,8 procenta dotázaných.

 

Agentura STEM podle průzkumu předpokládá, že by KSČM získala po volbách v září 38 poslaneckých křesel, ČSSD 87 mandátů, TOP 09 30 křesel a ODS by obsadila 45 poslaneckých postů.

 

Pokud by se volby konaly příští týden, zúčastnilo by se jich podle průzkumu asi 55 procent občanů, 18 procent dotázaných svou účast jasně odmítlo. Nerozhodnuto zůstalo 27 procent obyvatel ČR.

 

Průzkum stranických preferencí nevyjadřuje volební výsledek. Průzkum se totiž ptá na volební preference i těch občanů, kteří k volbám jít nechtějí.

 

Průzkum stranických preferencí provedla agentura STEM ve dnech 8. až 16. září 2011 mezi 1237 respondenty, kteří reprezentují obyvatelstvo ČR starší 18 let.

tn.cz / Mediafax