Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 17.5. 2013 15:08
Platy politiků

"Lex Pekárek" prošel: Odsouzení poslanci přijdou o plat!

Zdroj: TV Nova

Poslanci a senátoři odsouzení k nepodmíněnému trestu už nebudou mít nadále nárok na plat, náhradu výdajů či naturální plnění. Návrh v pátek poslanci schválili jednohlasně. Němcová jim následně vyčetla špatnou docházku.

Změně zákona se mezi poslanci přezdívá "Lex Pekárek" podle odsouzeného poslance Romana Pekárka, který dříve patřil do klubu ODS. Vychází z toho, že z vězení poslanec nemůže vykonávat mandát a není tedy žádný důvod, aby dostával plat. Jelikož se však vztahuje pouze na už odsouzené zákonodárce, nijak se nedotkne například vazebně stíhaného exhejtmana Davida Ratha.

 

Návrh připravili poslanci ODS v čele s předsedou jejich poslaneckého klubu Markem Bendou. Ten už dříve přiznal, že norma má především řešit situaci pro toto volební období a pro další by bylo dobré přijmout další návrh, který umožňuje v případě odsouzení zákonodárce za úmyslný trestný čin zbavit jej samotného mandátu.

 

Ač měl návrh podporu napříč politickým spektrem, zazněla k němu dříve i ostřejší slova. Konkrétně šéf komunistů Vojtěch Filip totiž připomněl, že ještě v roce 1992 bylo možné za úmyslný trestný čin bez problémů odebrat poslanci mandát, což ale poslanci o rok později změnili. To, že se tato problematika v posledních dvaceti letech už neřešila, pak označil za ostudu Poslanecké sněmovny.

 

 

Návrh také počítá s tím, že doba výkonu nepodmíněného trestu odnětí svobody, případně výkonu ústavního ochranného léčení nebo zabezpečovací detence, se rovněž nebude započítávat do doby pro výpočet odchodného. Norma teď poputuje do Senátu.

 

Němcová vyplísnila poslance za špatnou docházku


Rušno však v Poslanecké sněmovně bylo při diskuzi k později nepřijatému pozměňovacímu návrhu Kateřiny Klasnové (VV), kterým chtěla odebrat plat i těm poslanců, kteří do práce nechodí a nemají ani řádnou omluvu. Následně totiž vystoupila samotná předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová (ODS) a tato většinou umírněná dáma si tentokrát nebrala servítky.


Poukázala totiž na to, že problémem nejsou neomluvení poslanci, ale naopak ti omluvení, kteří chybí při důležitých hlasováních. "Každý jednací den si už skoro říkám, že budu číst jména přítomných než jména těch, kteří se omlouvají. Ty omluvy jsou kuriózní," řekla Němcová s tím, že jde především o vymlouvání se na pracovní důvody.


"Jestli jsem zvolena poslankyní, tak pokud mě Poslanecká sněmovna nevysílá na nějakou akci, tak v tom případě neexistuje žádný pracovní důvod, a to říkám teď i paní Klasnové, jejíž omluvy jsou pro jednání na městské části Praha," pokračovala Němcová. Poslanci si musí uvědomit, co mohou a nemohou dělat. "Velmi bych si přála, aby ti, co budou zvoleni po nás, věděli, že být poslancem je to nejvyšší angažmá a tomu musí podřídit všechny své ostatní důvody," uzavřela svou řeč a sklidila v sále bouřlivý potlesk přítomných poslanců.
 

tn.cz / mrk