Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 26. 8. 2011

Lidé kolabují z VEDRA! Roli hraje i bodnutí hmyzem nebo alkohol

Ve vederech v Moravskoslezském kraji starší a nemocní lidé častěji kolabují

Kvůli vedrům trápí zejména starší lidí a lidi s chronickými onemocněními v Moravskoslezském kraji v posledních dnech kolapsové stavy. Záchranáři proto musí častěji vyjíždět k pacientům, informoval v pátek agenturu Mediafax mluvčí krajských záchranářů Lukáš Humpl.

 

"V posledních dnech se počet výjezdů zvýšil zhruba o 10 procent. Denně zasahujeme u zhruba 280 pacientů," řekl Humpl.

 


Zdravotní obtíže často ve vedru trápí kardiaky, astmatiky, pacienty s epilepsií. Za slunečného počasí navíc stoupá výskyt alergických reakcí po bodnutí hmyzem, nejčastěji vosami.

 


"Kolaps z horka nelze vždy jasně identifikovat. Pacient může zkolabovat z řady příčin. Běžně ošetřujeme denně zhruba desítku pacientů po kolapsu. Za současných veder je jich mezi deseti až dvaceti, v pátek zatím záchranáři zasahovali u čtrnácti," doplnil Humpl.

 


Nemocnice v Moravskoslezském kraji nevnímají situaci nijak dramaticky. Například Městská nemocnice Ostrava hlásí více dehydrovaných pacientů, zejména starších lidí. "Žádný výrazný nárůst počtu přijatých pacientů jsme ale nezaznamenali," řekl mluvčí nemocnice Jiří Maléř.

 


Obdobně v Krnově zatím z horka posledních dní zkolabovali tři lidé. "Dva pacienti byli v důchodovém věku, třetí byl muž ročníku narození 1987," řekla mluvčí nemocnice Eva Kijonková s tím, že žádný dramatický růst počtu lidí přijímaných po kolapsu nenastal. Tradičně se ale v odborných ambulancích více objevují starší lidé s chronickými potížemi, kterým se vlivem horka může přitížit. Vesměs jde o interní onemocnění.

 

Potíže související s vedrem ale kupodivu řeší policisté. Například na Bruntálsku přibylo opilých lidí, protože vedra lákají k posezení ve venkovních restauracích.

 


„Někteří lidé pak pod vlivem vypitého alkoholu začnou řešit radikálněji své problémy či spory, ať již v rodině, nebo mezi sousedy. U konfliktních situací pak musí zasahovat policisté,“ řekla agentuře Mediafax policejní mluvčí Pavla Tušková.

 


Například ve čtvrtek policejní hlídky podobné situace řešily ve Vrbně, Rýžovišti, Bruntále, Hlince, Stříbrných Horách a v Holčovicích. Proti agresivnímu pětatřicetiletému muži zasahovali ve čtvrtek večer policisté v Bruntále v ulici Vrchlického.

 


„Muž se vlivem alkoholu v kombinaci s vedrem dostal natolik do ráže, že napadal svého souseda a jeho matku. Podezřelý nejprve rozbil dřevěným špalkem okno a světlo na vozidle Ford, které měl zapůjčené od poškozeného. Pak znovu přišel na zahradu u domu, kde slovně napadal své sousedy a vyhrožoval jim, že rozbije i druhé auto,“ popsala Tušková.

 


Policisté mu naměřili 3,12 promile alkoholu. Muž je podezřelý z přestupků proti majetku a občanskému soužití.


Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

Mediafax