Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 25.4. 2011 13:35

BOJ O ŽIVOT! Magor Jirous Z Plastiků TRPÍ V NEMOCNICI!

Ivan Martin Jirous alias Magor
Zdroj: Mediafax
Ivan Martin Jirous alias Magor leží v třebíčské nemocnici.

Ivan Martin Jirous (66), český undergroundový básník známý uměleckou přezdívkou Magor, leží ve vážném stavu v nemocnici v Třebíči. V pondělí dvě hodiny po poledni bude pacient transportován do Ústřední vojenské nemocnice v Praze, řekl agentuře Mediafax ředitel třebíčské kliniky Leoš Dostál.

Při páteční undergroundové bohoslužbě v mlýně U Skaláka v Meziříčku na Třebíčsku praskl básníkovi žaludeční vřed, zjistila agentura Mediafax.
 

Třebíčská nemocnice v pondělí informace nepotvrdila ani nevyvrátila s odkazem na státní svátek a práva pacientů. Podle primáře chirurgického oddělení je pacient ve stabilizovaném stavu.

 
Lékař však s odkazem na zákony odmítl říci, jaká je příčina Jirousovy hospitalizace. Personál jednotky intenzivní péče se ke zdravotnímu stavu pacientů odmítl vyjadřovat, ředitel nemocnice Leoš Dostál nezvedal kontaktní telefon. Náměstkyně pro ošetřovatelskou péči Eliška Klimešová agentuře Mediafax řekla, že bez souhlasu pacienta nelze žádné informace poskytnout.
 
Šestašedesátiletý básník, publicista, výtvarný kritik a umělecký vedoucí kapely Plastic People of the Universe je jednou z nejvýraznějších osobností českého undergroundu. Komunistický režim rodáka z Humpolce pětkrát poslal do vězení, kde dohromady strávil devět let. Když nebyl za totality ve vězení, musel se živit jako topič, pomocný dělník nebo přidavač na stavbě.
 
Za celoživotní dílo Jirous obdržel v roce 2006 literární cenu Jaroslava Seiferta a sbírka Magorovy labutí písně mu přinesla Cenu Toma Stopparda.
 
Po roce 1989 se stal Jirous členem českého Pen klubu. Spolu s Jiřím Pencem napsal protest ministru vnitra proti zásahu na CzechTek 2004. Dnes žije střídavě v Praze, kde mu za symbolickou částku pronajímá byt Karel Schwarzenberg a v bývalé zemědělské usedlosti na Vysočině v Prostředním Vydří u Dačic. Zde se také každoročně po revoluci do roku 2005 konal hudební festival Magorovo Vydří. Od roku 2006 kdy jeho průběh znemožnilo město Dačice vyhláškou, se akce koná ve Skalákově mlýně v Meziříčku u Želetavy.

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

Mediafax

Diskuze

26.4. | 11:58 russoo
0
Náhlasit nevhodný komentář
Každému co jeho jest, celý život chlastal tak mám být smutný, že je na tom špatně nějaký ožralý hulvát?Proč?Je mnoho slušných lidí kteří by si pozornost médií zasloužily- Jirous to však není!
25.4. | 20:21 Karel Cekul
0
Náhlasit nevhodný komentář
Ivan "Magor" Jirous: Kohout. Máme doma kohouta ten nám sere do kouta. Já mu říkám "Ty vole", běž radši srát na pole.
25.4. | 18:02 inocsulreb
0
Náhlasit nevhodný komentář
POdstatne je ze jich pomalu ubyva..Jen mam obavy aby nevstali novi bojovnici..Aby se nevynorilo jeste vic"bojovniku za svobodu"nez je zdravo.
25.4. | 17:49 svoboda1
0
Náhlasit nevhodný komentář
Nenaviděl komouše protože ho nutili pracovát a za opilstvi a vytržnost jel na záchytku takový je cely disident
25.4. | 17:47 inocsulreb
0
Náhlasit nevhodný komentář
Hulvatstvim za lepsi budoucnost lidstva,za lidska prava pro ozraly a jine chlipniky.
25.4. | 17:29 jirii
0
Náhlasit nevhodný komentář
Zkrátka, jeho nezřízený chlast se podepsal na jeho zdraví. Znal jsem ho již před rokem 89 a většího hulváta jsem nezažil. Vopilec a rváč.
25.4. | 17:02 inocsulreb
0
Náhlasit nevhodný komentář
Presne naopak..komu prasknul vred vime..dalo by se napsat i ze Magorovi prasknul Jiklik ale z lasky k bliznimu...
25.4. | 17:00 inocsulreb
0
Náhlasit nevhodný komentář
Chudak.kdyz nebrucel,musel pracovat..To je k uzoufani..
25.4. | 15:38 Petr Dvořák
0
Náhlasit nevhodný komentář
A to možná přátelé nevíte, že toto lejno (samozřejmě antikomunistické), se novému režimu spolu s podobným exotem "Čuňasem", těsně po převratu, díky jejich politické spolehlivosti, hodili jako "důstojníci" BIS. Naše "demokratická" tajná policie, ...
25.4. | 13:42 vladimír Kopriva
0
Náhlasit nevhodný komentář
Já jen doufám,že "básně" tohoto "básníka" nedávají děckám do učebnic!Už jsme tak dost blbý národ a není potřeba ničit děcka "Magorama" atd.
Obchodní sdělení

Vy rozhodujete, my pomáháme