Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 6. 6. 2014
Osobní dotazník TN.cz

Ministr dopravy Prachař je vášnivý motorkář. Co na sebe ještě práskl?

Ministr dopravy Antonín Prachař (ANO)
Zdroj: isifa/MAFRA/PETR TOPIČ
Ministr dopravy Antonín Prachař

Tak tohle by do něj řekl jen málokdo, protože ho každý zná jen v saku a kravatě. Ministr dopravy Antonín Prachař nám ale v osobním dotazníku prozradil, že je vášnivý motorkář, ale že na jeho milovaný superbike mu nyní skoro nezbývá čas. Přečtěte si, co ještě poodhalil ze svého soukromí.

Antonín Prachař je jednapadesátiletý ministr dopravy. A prozradil, že kdyby záleželo na jeho manželce, ve vládě by rozhodně nebyl. S manželkou má dva dospělé syny. Před vstupem do politiky Prachař podnikal, v roce 1991 založil společnost Omega servis, od letošního 1. ledna je pak generálním ředitelem celého holdingu.
 

V osobním dotazníku pro TN.cz prozradil, že je mimo jiné vášnivý motorkář, ale kvůli pracovnímu vytížení mu už na superbike nezbývá skoro žádný čas.
 

Co říká vaše rodina na vládní angažmá?
 

Manželka i náš kernteriér Atrey si už pomalu ale stále neradi zvykají na moje spíše epizodní návštěvy domova. Oba synové už jsou naštěstí dospělého věku a vedou svůj vlastní život nezávisle na mých pracovních aktivitách.
 

Je či byl někdo z rodiny, kdo vás od funkce odrazoval?
 

Kdyby o tom mohla moje žena rozhodnout sama, ministerský post by obsadil určitě někdo jiný. Na druhou stranu nepoužila ani právo veta a pro moje působení v Praze se mi teď snaží doma vytvářet příjemné zázemí.
 


Kolik času vám zbývá na rodinu?

 

Bez toho, aby si člověk občas vyšetřil trochu času pro rodinu a přátele, nelze dělat žádný manažerský ani vládní post. Nicméně měřit to jednotkami času není podstatné.
 

Máte čas na své koníčky?
 

Asi vás nepřekvapí, že na svoje oblíbené projížďky na silničním superbiku nebo na in-line bruslích mám nyní času podstatně méně. Ani letos se však nenechám ochudit o tradiční zahraniční motorkářský výlet s přáteli, abych si takříkajíc vyčistil hlavu. Pravidelně jednou týdně se snažím v Praze také vypravit s kolegy na tenis. Během těch uplynulých 14 ministerských týdnů se mi to však podařilo zatím bohužel jen asi čtyřikrát.
 

Mnozí vrcholní politici říkají, že se zanedbávají. Jak vypadá váš jídelníček?
 

Dnes už vím, o čem mluví. Pokud neabsolvuji nějaký pracovní oběd, tak ho prakticky vynechávám. Nejsem na jídlo nějak zvlášť náročný a zároveň upřednostňuji spíš pestrost. Takže jídlo volím víceméně podle aktuální nabídky.
 

V souvislosti se stresem v souvislosti funkcí a zmíněním zanedbáváním jídelníčku spousta politiků ve vrcholných funkcích přibere. Jak jste na tom vy za dobu působení ve vládě?
 

Pak jsem asi výjimka, protože moje tělesná váha se příliš nezměnila.
 

Jaké je vaše nejoblíbenější jídlo?
 

Kdybych řekl, že párek v rohlíku, nebyl bych daleko od pravdy. Ale vážně, rozhodně taková zahradní grilovačka doplněná dobrou lahví vína má svoje půvabné kouzlo.
 


Co nejraději pijete?

 

Vodu ve všech možných podobách.
 

Máte raději pivo nebo víno? Nebo dáváte přednost úplně jinému alkoholu?

Slabost mám na moravské bílé víno, ale nevyhýbám se ani pivu. V každém případě vždycky je to také odvislé od konkrétní situace. Třeba "obyčejný" rum z různých exotických zemí bývá také docela zajímavým gurmánským zážitkem.
 

Kolik u sebe běžně nosíte peněz v peněžence?
 

V době platebních karet potřeba hotových peněz významně poklesla. Proto v peněžence mívám takříkajíc pojistku v řádu desítek stokorun.
 

Změnili jste po nástupu do funkce nějak šatník?
 

Šatník jsem musel pochopitelně přizpůsobit svému působení ve vládním kabinetu. Ujišťuji vás ale, že během víkendů mi uvázaná kravata krk nestahuje. Doma si nejraději navléknu pohodlný tzv. zahradní dress code.
 

Jaké používáte auto? Služební nebo soukromé?
Podobně jako mí kolegové ve vládě jezdím služebním vozem s řidičem, konkrétně 8 let starým Audi A8.
 


Baví vás vaše funkce?

 

Míra toho, jak moc člověka baví jeho práce je odvislá od mnoha faktorů. A pokud vnímám svoje momentální vládní působení zároveň jako životní výzvu, pak je zřejmé, že mi to dodává i chuť a energii.
 

Vláda nedávno "oslavila" 100 dní hájení. Vzpomenete si, co jste si řekl nebo co vás napadlo, když jste poprvé vstoupil na ministerstvo?
 

Tady v tom velkým baráku nás čeká opravdu hodně práce.
 

Na závěr. Jak byste zhodnotil svých 100 dní ve funkci?

Pokud to mám říct velmi lapidárně, tak za úspěch považuji, že se resort dopravy podařilo znovu rozhýbat a dodat mu novou jiskru a perspektivu. Pochopitelně ne všechno se povedlo dokonale, ale máme našlápnuto k tomu, abychom dokázali, že ministerstvo je místem, které dává dopravě a dopravním stavbám vize a směr.

TN.cz