Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 27.8. 2010 20:25

EXKLUZIVNĚ: Kalousek a John chtějí zpoplatnit datové schránky

Zdroj: TV Nova

Ministerstvo financí spolu s ministerstvem vnitra poslalo do připomínkového řízení návrh, aby provoz datových schránek částečně hradili jejich uživatelé prostřednictvím poplatků za odeslání zprávy.

Datové schránky používají podnikatelé a osoby samostatně výdělečně činné ke komunikaci s úřady. Zatím tak činí bezplatně, což má navrhovaný zákon změnit.
 

Návrh předpokládá, že uživatelé datových schránek by platili za odeslání zprávy, příjem zpráv má zůstat bezplatný.
 

PSALI JSME:

Datové schránky nejsou bezpečné, hrozí ztráta údajů
 

"Výše příspěvku za odeslanou datovou zprávu, která se bude odvíjet od ekonomicky oprávněných nákladů, bude každoročně stanovena ministerstvem financí vyhláškou v dohodě s ministerstvem vnitra," uvádí se v oficiálním materiálu.
 

Návrh vychází z usnesení vlády o výši příjmů a výdajů na příští rok, které počítá se snížením nákladů na provoz datových schránek. Tato položka v rozpočtové kapitole Všeobecná pokladní správa by měla být posílená právě z prostředků soukromých firem.
 

"Je to podle mého názoru jen další podraz vlády," řekl Břetislav Ošťádal, předseda představenstva Asociace malých a středních podniků (ASMP). "Nejprve na nás chtějí převést placení nemocenské a teď ještě daňové schránky. To je jen další přenášení nákladů na podnikatele, o nic jiného se nejedná," řekl.
 

Vadí mu i fakt, že používání datových schránek je pro některé podnikatele povinné. "Nejprve nás natlačí k tomu, abychom něco takového používali, a pak to zpoplatní. Řekl bych, že se zbláznili. Jestli chtějí, aby podnikatelé komunikovali s úřady elektronicky, tak tohle asi není ten správný tah," zakončil Ošťádal.


Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

tn.cz / Mediafax