Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 5.4. 2012 10:02

Místopředseda VV Jarolím se vzdal funkce, občanům se omluvil

Tomáš Jarolím
Zdroj: Mediafax
Tomáš Jarolím

Tomáš Jarolím odstupuje z funkce místopředsedy strany Věci veřejné pro boj s korupcí, stranu ale hodlá nadále podporovat.

Všem občanům této země se chci omluvit, byl jsem ten, který inicioval a eskaloval celou situaci, napsal ve čtvrtek v tiskovém prohlášení.
 

Reklama

"V rámci závazků, které jsem v souvislosti s nastalou situací přijal, přijímám svou zodpovědnost a odstupuji z funkce místopředsedy pro boj s korupcí strany Věci veřejné," stojí v prohlášení.
 

I nadále hodlá zůstat "aktivním a loajálním" členem Věcí veřejných a podporuje předsedu strany Radka Johna, dodal.
 

ČTĚTE TAKÉ:

Věci veřejné budou dál vyjednávat o setrvání v koalici, řekl Radek John. ANKETA
 

"Budu dál pracovat na protikorupčních aktivitách, ale již jen jako řadový člen. Velice bedlivě budu také sledovat stávající situaci v následných jednáních, připraven zapojit se do jejího řešení v rámci naší strany," uvedl Jarolím.
 

Lidem se omluvil za to, že jeho postoj vyhrotil napětí mezi vládními stranami. "Byl jsem ten, který inicioval a eskaloval celou situaci. Byl jsem ten, který požádal nejvyšší orgán naší strany, aby učinil zásadní a nevratný krok a rozbouřil tak stojaté vody, ve kterých hrozilo utonutí naší společnosti," napsal a zdůraznil, že chtěl věci dovést do konce.
 

S výsledkem svého počínání je prý spokojený, protože dosáhl svého cíle a inicioval nová jednání koalice
 

"Doufám, že můj impuls bude také novým a důsledným podnětem k řešení kauz a problémů, které zapadly a neřešily se," uzavřel.
 

Jarolím se tak postavil do pozice viníka současné vládní krize, kdy se představitelé všech parlamentních stran nezdráhají mluvit o předčasných volbách.
 

Situaci vyhrotilo úterní jednání grémia Věcí veřejných, po němž představitelé strany oznámili, že ministři za VV podají následující den demisi. Trval na tom právě Tomáš Jarolím spolu se zástupci několika regionů, a to kvůli ztrátě důvěry mezi stranami vládní koalice.
 

Po razantních vystoupeních premiéra Pera Nečase (ODS) a ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) se ale už v úterý večer nechal předseda VV Radek John slyšet, že demise premiérovi nedoručí hned ve středu. Následující den potom vystoupili ministr dopravy Pavel Dobeš i vicepremiérka Karolína Peake s prohlášením, že se svých funkcí vzdát nehodlají. Podle Jarolíma se tím postavili rozhodnutí stranického vedení a místopředseda tak oznámil, že pokud ministři demise nepodají, vzdá se funkce on, což ve čtvrtek ráno udělal.

Vztahy mezi koaličními partnery ale zůstávají dále napjaté. Od čtvrtečního rána jednají zástupci ODS a TOP 09, na odpoledne je potom připravené jednání mezi občanskými demokraty a VV. O tom, zda a v jaké podobě bude současný kabinet fungovat dál, by se mělo rozhodnout 10. dubna. Na ten den svolal premiér Nečas trojstranné koaliční jednání. Jeho výstupem musí být podle jeho slov buď dohoda o podobě fungování koalice, nebo vypsání předčasných voleb.

 

fim tn.cz / Mediafax
Reklama