Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 23. 1. 2012

Na eskalátoru přišel o tři prsty! Dostane odškodné

Zranění na eskalátoru. Ilustrační foto
Zdroj: oficiální zdroj
ilustrační foto

Mimosoudní vyrovnání nabídnul pražský Dopravní podnik rodině chlapce, kterému před dvěma lety uvízla noha v eskalátoru a přišel tak o tři prsty. Rodiče dopravce žalují o 600 tisíc korun. Ten jim teď nabídnul dvacet procent z celé částky. Tedy 120 tisíc korun.

Tragédie se stala v srpnu 2009 ve stanici metra Můstek. Sedmiletý Denis Gajdoš jel po eskalátorech a při výstupu se mu zasekla noha v pohyblivém schodišti. Přišel tak ve chvíli o tři prsty.
 

Chlapcův otec Denis Gajdoš podal na Dopravní podnik žalobu. Celý spor by mohl nakonec ale skončit dohodou. Podle Gajdoše je sice dopravcem nabízené odškodné nízké, ale rodina nabídku zváží, informovaly Lidové noviny. "Na jednu stranu si říkám, že je dobře, že se chtějí nějakým způsobem domluvit," řekl Gajdoš.

PSALI JSME:

Chlapec přišel v metru o tři prsty. Nikoho nepotrestají
 

S návrhem na mimosoudní vyrovnání přišel podle otce sám Dopravní podnik. "Docela nás to překvapilo. Asi rok se čekalo, než se k žalobě vůbec vyjádří. Loni na podzim nás pak soudce vyzval k dohodě, kterou dopravce odmítl. K mimosoudnímu vyrovnání jsme byli vyzváni asi před třemi týdny," popsal Gajdoš.
 

PODVÍEJTE SE NA REPORTÁŽ TV NOVA O NEHODĚ:


 

Dopravní podnik ale stále odmítá jakékoliv pochybení. Na eskalátorech, kde se dítě zranilo, se nenašla žádná závada. Zařízení bylo v souladu s normami a chlapec se na něm choval údajně neukázněně.
 

Chlapec se ale podle rodiny a některých soudních znalců neukázněně nechoval. Na vinně by mohla být technická specifikace starého eskalátoru. "Může se stát, že u starých eskalátorů, které mají vysokou rychlost, stupeň podklesne," vyjádřil se po nehodě například soudní znalec na výtahy a pohyblivé schody Václav Vaněk.
 

PODÍVEJTE SE NA REPORTÁŽ TV NOVA NĚKOLIK DNÍ PO NEHODĚ:


 

Malý Denis si ale ponese následky úrazu celý život. "Chodí sice tak, že ani nepoznáte, že mu část nohy chybí, ale nedošlapuje správně a dělají se mu otlaky. Pobíhat může, ale třeba šplhat už ne," řekl Gajdoš.

PODÍVEJTE SE NA REPORTÁŽ TV NOVA O NOVÝCH KARTÁČÍCH NA ESKALÁTORECH:


 

Dopravní podnik se rozhodl kvůli případům zranění nainstalovat na starší eskalátory bezpečnostní kartáče. Technici jimi vybavili 48 jezdících schodů v jedenácti stanicích metra vloni na jaře. Montáž kartáčů přišla na čtyři miliony korun a měla cestujícím zabránit, aby si stoupali příliš blízko ke spáře mezi eskalátorem a boční stěnou.
 


 

krt TN.cz