Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 21.12. 2011 08:09

Pozor na omezení v dopravě! Průvod prochází Prahou

Lidé vzdávají hold prezidentu Václavu Havlovi
Zdroj: Mediafax
Lidé se loučí s exprezidentem Václavem Havlem.

Praha se chystá na pohřeb Václava Havla. Komplikace se čekají jak ve středu, kdy se jeho rakev přesune ve smutečním průvodu z centra Prahy na Hradčany, tak během samotného pátečního obřadu, na který se chystají státníci z celého světa.

Účast na pátečním pohřbu Václava Havla potvrdilo už deset významných státníků. Mezi nejvýznamnější účastníky patří francouzská hlava státu Nicolas Sarkozy a německý spolkový prezident Christan Wulff. Mluví se i o účasti amerického prezidenta Baracka Obamy.


Podívejte se na reportáž TV Nova


Už ve středu ráno začala první oficiální ceremonie. Smuteční průvod doprovovází ostatky Václava Havla na Pražský hrad.

 

Podívejte se na animaci, která znázorňuje cestu ostatků prezidenta Václava Havla z kostela sv. Anny do Vladislavského sálu na Pražském hradě

 

Na bezpečnost průvodu dohlíží asi sedm set policistů. Největší komplikace čekají Pražany v okolí Křižovnického a Malostranského náměstí informovala agenturu Mediafax mluvčí policejního prezidia Veronika Hodačová.

 

"Upozorňujeme občany, kteří se budou chtít zúčastnit průvodu, aby se shromažďovali na Betlémském náměstí a nechali volné ulice Liliová a Anenská. Potom se mohou připojit za samotný smuteční průvod. Pokud se bude někdo chtít zapojit v průběhu průvodu, žádáme, aby se přidali na konec průvodu, nikoliv doprostřed," dodala mluvčí.

 

"Chceme ještě upozornit veřejnost, že se nedostane přímo na Pražský hrad s tím, že bude odkloněna na Hradčanské náměstí některou z postranních ulic, a to buď Kanovnické ulice, nebo Zámecké schody. Hradčanské náměstí totiž bude rozděleno na dvě části, uprostřed bude ulička, kudy bude procházet průvod a nebude možné mezi dvěma částmi procházet," upozornila Hodačová.

 

Policisté očekávají největší dopravní komplikace na Křížovnickém a Malostranském náměstí. "Než průvod projde, bude tam zcela zastavena doprava," ukončila mluvčí s tím, že plánování bezpečnostních opatření je vzhledem k omezené době na přípravu velice náročné.

 

Lidé vzdávají Václavu Havlovi hold celý den

 

Rakev s ostatky Václava Havla je dnes vystavena v pražském kostele Pražská křižovatka, dříve svaté Anny, do 20 hodin. Pro velký zájem veřejnosti bylo ale rozhodnuto, že kostel zůstane otevřený, dokud do něj budou proudit davy lidí, kteří se chtějí s exprezidentem rozloučit.

rakev
Zdroj: Mediafax Občané mají o rozloučení s Havlem obrovský zájem, kostel zůstane otevřený déle, než bylo plánované

 

Smuteční průvod s rakví, kterou potáhne šest kladrubských vraníků, vyjde od kostela ve středu 21. prosince v 8 ráno. Dagmar Havlová zve všechny občany, aby se průvodu zúčastnili.

 

Podívejte se na reportáž z kostela, kde jsou vystaveny ostatky prezidenta:

Cesta průvodu s rakví povede ulicemi Liliová a Karlova na Křižovnické náměstí.

Mapa - Smuteční průvod Prahou, Václav Havel - 2
Zdroj: TN.cz

Dále bude pokračovat  přes Karlův most a Mosteckou ulicí na Malostranské náměstí.


Mapa - Smuteční průvod Prahou, Václav Havel - 3
Zdroj: TN.cz


K cíli se průvod dostane Nerudovou ulicí, Úvozem a kolem Černínského paláce Loretánskou ulicí až k Pražskému hradu.


Mapa - Smuteční průvod Prahou, Václav Havel - 2
Zdroj: TN.cz


Politici se shromáždí ve Vladislavském sále


"Manželka Dagmar a kancelář Václava Havla všechny občany co nejsrdečněji zve," uvedla tajemnice  exprezidenta Sabina Tančevová. 

 

Rakev  bude poté slavnostně převezena s vojenskými poctami na dělostřelecké lafetě na Pražský hrad. Smuteční průvod potom vyjde v 10 hodin z areálu kasáren Hradní stráže v pražské Loretánské ulici a rakev bude položena na katafalk ve Vladislavském sále.

 

PSALI JSME:

Úmrtí Václava Havla: Přehled důležitých událostí. Co se chystá?
 

Při této příležitosti se v něm ke smutečnímu shromáždění sejdou vysocí ústavní činitelé České republiky a významní zástupci českého veřejného života, kteří uctí památku prvního českého prezidenta. Prezident republiky Václav Klaus zde přednese projev.
 

Veřejnost bude ve středu moci sledovat smuteční průvod z Hradčanského náměstí a z I. a II. nádvoří Pražského hradu. Shromáždění ve Vladislavském sále bude rovněž přenášeno na velkoplošné obrazovky, které budou umístěny na II. nádvoří Pražského hradu a na Hradčanském náměstí. Vladislavský sál bude zpřístupněn veřejnosti od 13 hodin do 20 hodin, ve čtvrtek potom od 8 hodin do 20 hodin.

 

Na pohřeb přijedou státníci z ciziny
 

V pátek dne 23. prosince se bude od 12.00 hodin za účasti vysokých ústavních činitelů České republiky, představitelů cizích států či vlád a dalších smutečních hostů z ČR i ze zahraničí konat v katedrále svatého Víta smuteční bohoslužba. Celebrovat bude arcibiskup pražský Dominik Duka a Václav Malý.
 

Po mši bude podle arcibiskupa prostor pro projevy pro smuteční hosty, promluví nejen prezident Václav Klaus, ale i hosté ze zahraničí. Nakonec podle Duky bude konat kremace. Místo posledního odpočinku exprezidenta Havla ještě není známé.

 

PSALI JSME.

Prezidenta Havla po mši zpopelní, dohodla manželka na Hradě
 

Veřejnost bude moci obřad sledovat v přímém přenosu na velkoplošných obrazovkách, které budou umístěny na II. nádvoří Pražského hradu a na Hradčanském náměstí.
 

Účast na pohřbu přislíbilo mnoho zahraničních osobností. Rozloučit se s Václavem Havlem by se měli přijet tito zahraniční politici:

 

USA

Jednoznačně účast potvrdila ministryně zahraničí Hillary Clintonová s manželem Billem Clintonem, mluví se i o prezidentu Baracku Obamovi nebo viceprezidentu Joeu Bidenovi

 

Evropa

Z Německa se pohřbu zúčastní prezident Christian Wulff, účast potvrdili i francouzský prezident Nicolas Sarkozy, rakouský prezident Heinz Fischer, litevská prezidentka Dalia Grybauskaiteová, lotyšský prezident Andris Berzinš a rumunská hlava státu Traian Basescu, slovinský prezident Danilo Türk.

 

Z Litvy přijede také Vytautas Landsbergis, někdejší předseda Nejvyššího Sovětu Litevské SSR, tedy fakticky litevský exprezident.  Účast potvrdil i slovinský exprezident Milan Kučan.

 

Podívejte se na galerii zahraničních osobností, které by se měly zúčastnit Havlova pohřbu

18

Galerie: Zahraniční osobnosti, které by se měly zúčastnit pohřbu Václava Havla

Zdroj: Mediafax

Galerie: Zahraniční osobnosti, které by se měly zúčastnit pohřbu Václava Havla - 3

Americká ministraně zahraničí Hillary Clintonová

Hodnocení:


 

Ze Slovenska přijede prezident Ivan Gašparovič a premiérka Iveta Radičová, Polsko by mohl zastupovat prezident Bronislaw Komorowski či premiér Donald Tusk.

 

Z Polska určitě osobně přijede kondolovat bývalý prezident Lech Walesa.

 

Asie
 

Účast již také potvrdili gruzínský prezident Michail Saakašvili a izraelský prezident Šimon Peres.

hel, hru, muf TN.cz