Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 12. 4. 2012

Na internetu čím dál více riskujeme. Chraňte svoji identitu! RADY JAK NA TO

bezpečnost na internetu
Zdroj: Oficiální zdroj

Výzkumná agentura TNS Aisa se v rámci syndikované studie Češi v síti zajímala kromě jiného i o to, jaké informace o sobě lidé uvádí ve svých profilech na sociálních sítích. A výsledky toho, co jsme ochotni o sobě sdělit jsou nejen překvapivé, ale zejména alarmující.

Téměř 1500 uživatelů sociálních sítí odpovídalo na to, jaké detaily o sobě na svých profilech vyzradí, s jakými informacemi jsou opatrnější a co neuvedou vůbec. Jméno, příjmení nebo i email? To není problém. Přitom sdělit svoje osobní názory, na to jsou Češi opatrní.

 

Kateřina Osičková z TNS Aisa uvádí: „Údaje reflektují zejména stav profilů na sociální síti Facebook, který má podle dat z Českého statistického úřadu necelých 3,5 miliónu Čechů a aktivně jej využívá zhruba polovina české internetové populace (80 % lidí ve věku 16 - 65 let). Je to místo, kde jsme v kontaktu jak se současnými přáteli, tak jej čile využíváme i ke hledání přátel budoucích či naopak známých z dětství. A potom je prostě potřeba trochu slevit ze svých zásad a poodhalit soukromí, jinak se s námi nebude nikdo chtít kamarádit.“

 

S křestním jménem nedělá žádné drahoty 84 % uživatelů (ženy a lidé pod 29 let jsou přitom ještě upřímnější), s příjmením o 20 % méně (lidé ve věku 20 - 29 let častěji považují i příjmení za údaj vhodný ke zveřejnění – 77 %). Asi každý má sice mezi přáteli někoho s nickem typu Misha Mia nebo Tony Hammer, ale jedná se spíše o ojedinělý, snad jen mezi teenagery trochu rozšířenější jev.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Chlapce svedli přes facebook, pak ho zneužili! Jak zabránit útokům na děti přes internet?

 

Pravdivá emailová adresa je pro přihlášení na většinu sítí nutná, takže i tu bez problémů uvedou zhruba dvě třetiny uživatelů sociálních sítí. Základní osobní údaje lze tedy považovat za více méně spolehlivé.

 

Ale co další osobní údaje? Ta jsou pro založení profilu vesměs nepovinná, takže je na samotném uživateli, zda se chce pochlubit věkem, zaměstnáním nebo svými koníčky. Datum narození na svém profilu pravdivě uvede méně než polovina lidí. „Pro více než polovinu Čechů je tak stále důležitější přání k narozeninám od lidí, kteří si opravdu datum narození svých blízkých pamatují a nečekají, až jim notifikace vyskočí na zdi,“ vysvětluje Kateřina Osičková.

 

 

Svoji pravou identitu prozradí skrz profilovou fotografii více než polovina lidí (51 %), ženy si dávají více záležet na vlastní podobence a pěknou fotkou se pochlubí častěji než jejich mužské protějšky (55 %). V případě profilové fotografie jsou mnohem otevřenější mladí lidé ve věku 15 - 29 let, kde 70 % z nich má na svém profilu reálnou podobenku. Nejčastěji je profil s reálnou fotografií k vidění na Facebooku (58 %) a na sociální síti Lidé.cz (60 %), v prvním případě kvůli snadnější identifikaci, v druhém případě jde často o seznamování a v tom případě je fotografie prvním filtrem.

 

S dalšími soukromými fotkami a videi jsou uživatelé sociálních sítí ještě opatrnější, přesto je na svůj profil umísťuje a postuje skoro třetina lidí. Koníčky, záliby (35 %) a oblíbenou hudbu nebo filmy (29 %) sdělíme veřejně výrazně častěji, než abychom se přihlásili k fanouškovství (kapely, sportovní týmy apod.), což učiní pouhých 15 % lidí.

 

A co prezentujeme na sociálních sítích nejméně rádi a nejméně často? Svoje názory! Podělit se s ostatními o to, co si myslíme o konkrétních značkách, výrobcích nebo obchodech, je ochotno jen 10 % Čechů. A přihlásit se k politickému směru nebo straně? To veřejně učiní jen 9 % lidí. Je to příliš citlivé? Stydíme se za vlastní názory? Prostě se to nenosí? „Názorových vůdců nemůže být většina, to je jasné, a Češi jsou stále zvyklí nechat si názory spíše pro sebe, aby to nebylo použito proti nim,“ domnívá se Osičková.

 

Všechny tyto procentuální údaje nahrávají jedné věci – ztrátě bezpečnosti a ochrany své on-line identity. Jak si tedy na internetu a speciálně na sociálních sítích počínat? Tady je pár základních bezpečnostních rad:

 

* V první řadě na svůj počítač nainstalujte firewall a také antivirový a anti-spyware software. Poté jej také pravidelně aktualizujte. Chrání nejen váš počítač, ale také vaše data, tedy vás.

 

* Pro různé on-line aktivity je dobré si vytvořit různé e-mailové účty. Jiný používejte pro komunikaci s ověřenými a známými uživateli, jiný pro nákupy v e-shopech, a další zase pro registraci na Facebooku či na jiných sociálních sítích.

 

* Dalším důležitým krokem při ochraně osobních údajů je vytvoření bezpečného profilu na sociální síti nebo komunitním portálu.

 

* Jako první činnost na Facebooku a podobných sociálních sítích nezapomeňte nastavit míru ochrany soukromí. To znamená, že zadáte kdo a v jaké míře, případně po vašem dalším schválení uvidí vaše údaje.

 

* Své osobní údaje nikdy neposílejte v nezabezpečených e-mailech, dejte si pozor na lživé e-maily tvářící se jako výzva vaší banky či pojišťovny. Tyto instituce takto nekomunikují, citlivé údaje a informace se předávají pouze osobně na pobočce nebo formou doporučeného pošty určené výhradně do rukou adresáta.

 

* Neuvádějte lživé informace, ale důkladně zvažte, co se o vás ostatní mají, resp. mohou dozvědět. Určitě se všem nechlubte nově koupeným autem, bytem, či domem nebo termínem své úžasné dovolené. Vašemu majetku tak prokážete lepší službu, než nejvýkonnější alarm.

 

* Rodinné fotografie, zvláště snímky dětí umísťujte na svůj profil po zralé úvaze. Nezavdáte tak příčinu pro případné vydírání, únos nebo fyzické či psychické ublížení vašim blízkým. A ti jsou přece to nejcennější, co máte.

 

* Internet je výborný sluha, ale špatný pán. Stejně jako své děti učíte slušnému chování v přímém denním kontaktu, tak je instruujte o bezpečném chování v on-line světě.
 

Oficiální zdroj / pel
Reklama