Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 26. 12. 2012
Varování meteorologů

Na jihu a západě Čech pozor, zvednou se hladiny řek! Přijdou záplavy?

Počasí - lokální záplavy
Zdroj: Mediafax
Ilustrační foto

V Česku se od čtvrtka začnou zvedat hladiny řek. Na některých místech může být překročen i druhý stupeň povodňové aktivity. Nejhorší situace bude podle meteorologů na jihozápadě Čech.

Český hydrometeorologický ústav zveřejnil výstrahu před vzestupem hladin. Na jihu a západě Čech mohou na některých místech překročit i druhý stupeň povodňové aktivity. Výstraha platí pro Plzeňský kraj a okresy Český Krumlov, Prachatice a Strakonice v Jihočeském kraji od čtvrtka 21:00 do soboty 11:00.
 

Reklama

Ve středu a téměř po celý čtvrtek budou ještě hladiny řek podle meteorologů setrvávat na dosavadní úrovni nebo jen mírně kolísat. Během čtvrtka už ovšem zřejmě zasáhnou postupně celé území republiky dešťové srážky. "Nejvydatnější by měly být na jihozápadě Čech, kde by mohlo opět dojít k výraznějším vzestupům hladin, podobným jako při odtokové vlně ze srážek a tání v předchozích dnech," sdělili pracovníci ČHMÚ.
 

Na povodí Berounky dokonce může hladina stoupnout až nad hranici druhého stupně povodňové aktivity. "Nástupy vln lze očekávat v noci z 27. na 28. prosince na horních tocích. Níže po toku se vzestupy projeví později," uvedli meteorologové.
 


Na povodí horní části Vltavy bude situace pravděpodobně klidnější. Hladiny by se měly dostat jen pod hranici prvního stupně povodňové aktivity. Ve středu se podle meteorologů mírně zvednou hladiny na horní Otavě, jinde budou mírně klesat nebo kolísat. V noci na čtvrtek a během čtvrtka se už zřejmě objeví vydatnější srážky, takže by hladiny mohly stoupnout až o desítky centimetrů. Nejvíce se prý zvednou v povodí horní Otavy a Vltavy po nádrž Lipno.
 

"Maximální hladiny, kterých šumavské řeky dosáhnou v noci ze čtvrtka na pátek, by měly být menší než během předchozího víkendu, těsně pod hranicí prvního stupně povodňové aktivity. V povodích Lomnice, Skalice a Lužnice budou vzestupy hladin řek mírnější," doplnili meteorologové.
 


Pracovníci Českého hydrometeorologického ústavu doporučují především sledovat vývoj situace a předpovědi počasí. Lidé by se také podle nich měli řekám ve zmíněných oblastech vyhýbat.

tn.cz / ČTK / hmr
Reklama