Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 1.10. 2012 14:41
Unikátní rozsudek

Na účtě měl 129 tisíc, někdo mu vybral milion. Může za to banka, rozhodl až Nejvyšší soud

Nejvyšší soud zbavil klienta Komerční banky černé můry. Muži, který měl na účtu 129 tisíc a týdenní limit na výběr 30 tisíc korun, odtamtud zmizel rovný milion.

Soudy nejprve rozhodl, že klient musí bance ztrátu vyrovnat. Až Nejvyšší soud se nyní postavil na stranu muže.
 

Stačilo, že ztratil na dovolené v USA platební kartu i s PINem. Po čase se však zhrozil: z jeho účtu zmizelo nejenom uložených 129 tisíc, ale na účtě byly zaznamenány výběry celkově za milion korun. A to přesto, že měl ve smlouvě stanoven týdenní limit na 30 tisíc. Karta byla v bankomatu použita za dvě hodiny hned 48krát.

 

Komerční banka podvedeného klienta po neoprávněném výběru vyzvala, aby schodek ve výši 845 tisíc korun uhradil. Muž si oznámení nevyzvedl a banka mu konto zrušila.

 

Sumu ve výši 466 tisíc korun sice bance uhradila společnost American Express, která vrácení peněz nařídil arbitrážní soud, ovšem zbytek měl doplatit klient.

 

Ten se ale k zaplacení částky 379 tisíc korun neměl a Komerční banka po něm začala vymáhat peníze soudní cestou. Okresní soud v Mostě ale bance nevyhověl. Soudci sice klienta utvrdili, že ztratil osobní doklady včetně karty s PINem, ale ztrátu neohlásil, protože kartu našel o několik dnů později ve své poštovní schránce. Až poté klient zjistil, že mu někdo peníze vybral.

 

Komerční banka se proti rozsudku odvolala, krajský soud v Ústí nad Labem předchozí verdikt zrušil a rozhodl v její prospěch. Podle klienta ale měla Komerční banka zabránit tomu, aby došlo k neoprávněným transakcím nad rámec sjednaného limitu. Klient proto poslal dovolání k Nejvyššímu soudu a ten mu až teď dal za pravdu.
 

haš