Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 10. 7. 2011

NÁVRH: Lidé RIZIKOVÝCH profesí půjdou dřív do důchodu! Až o PĚT LET!

Horník. Ilustrační foto.
Zdroj: TV Nova
Ilustrační foto

Podle expertního týmu tripartity by zaměstnanci s namáhavou či rizikovou profesí mohli odejít do předčasného důchodu o jeden až pět let dříve, aniž by se jim kvůli tomu snížila penze.

Podle něj by těmto zaměstnancům měli přispívat na předčasnou penzi sami zaměstnavatelé, je to však třeba ještě doladit. Agentuře Mediafax to v neděli potvrdil předseda Odborového sdružení železničářů Jaroslav Pejša.

"Šlo by o smlouvu jednotlivce s penzijním fondem, protože kdyby to byla smlouva zaměstnavatele s penzijním fondem, tak bychom se dostávali do rozporu s evropským právem," sdělil Pejša. "Zaměstnavatel ale bude garantovat, že zaměstnanci bude dlouhodobě přispívat," dodal.

ČTĚTE TAKÉ:
Klaus nesouhlasí s REVOLUCÍ V DŮCHODECH! Zákon nepodepsal!

Seznam profesí, kterých by se to týkalo, není dopředu určený. U jednotlivých zaměstnavatelů by vycházel buď z kolektivní smlouvy (pokud jsou ve firmě odbory), nebo který by byl stanoven ve vnitřním předpisu firmy. To samé by se týkalo i výše procent, které by zaměstnavatel svým zaměstnancům spořil nad rámec jejich mzdy.

Takto naspořené peníze by šly na předčasnou penzi, ta by zaměstnanci měla umožnit překlenout období, než bude dostávat plný starobní důchod. Výše předčasného důchodu by se stanovila podle toho, kolik bude mít naspořeno.

Podle Pejši by úprava měla být součástí novely reformující systém penzijního připojištění. Nyní bude předložena ministrovi financí a ministrovi práce a sociálních věcí, definitivně hotová by měla být do konce srpna.

"Vím, že o tom jednali a mají připravené nějaké návrhy. Dokud se s nimi ale neseznámím, nemohu je kvalifikovaně komentovat," reagoval pro server iDnes.cz ministr financí Miloslav Kalousek (TOP 09).

tn.cz / Mediafax