Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 11. 6. 2010

Nečas bude jednat se členy Bezděkovy komise o důchodové reformě

Vladimír Bezděk
Zdroj: Mediafax
Podle Bezděkovy komise je průběžný penzijní systém dlouhodobě neudržitelný a ročně bude generovat deficity kolem čtyř procent hrubého domácího produktu (HDP) ročně. Na snímku Vladimír Bezděk

Lídr ODS Petr Nečas bude v pátek dopoledne jednat se členy Bezděkovy komise o reformě důchodového systému.

Expertní tým navrhl, aby se v rámci penzijní reformy snížilo pojistné, zavedla jediná 19% sazba DPH, druhý pilíř financování nebo přísnější parametry průběžného proplácení důchodů.

 

Nově vznikající trojkoalice ODS, TOP 09 a Věcí veřejných chce o podobě důchodové reformy intenzivně jednat i se sociální demokracií. "Chceme také na tématu důchodové reformy intenzivně spolupracovat s ČSSD tak, abychom pro ni připravili širokou podporu," řekl po schůzce vyjednávacích týmů stran ODS, TOP 09 a VV Petr Nečas. Jednání by přitom se sociální demokracií měly podle něj proběhnout ještě do podepsání koaliční smlouvy. "V dialogu s nejsilnější opoziční stranou chceme pokračovat ve snaze dosáhnout politické dohody," vysvětlil.

 

Podle Bezděkovy komise je průběžný penzijní systém dlouhodobě neudržitelný a ročně bude generovat deficity kolem čtyř procent hrubého domácího produktu (HDP) ročně.


ČTĚTE TAKÉ:

Bezděkova komise je zpět, chystá důchodovou reformu

 

Experti v rámci řešení navrhují snížit pojistné z 28 % na 23 % hrubé mzdy, ale zároveň počítají s jednotnou sazbou 19 % u DPH. Reforma musí vést k vyšší diverzifikaci, fiskální udržitelnosti a spravedlivějšímu rozložení mezigeneračního břemene v čase.

 

Bezděkova komise dále zdůrazňuje nutnost vytvoření druhého pilíře, tj. spořícího pilíře, a nutnost reformy penzijního připojištění.

 

Zavedení druhého pilíře financování penzí nemá oporu v českém právním řádu. Šéf komise pro přípravu penzijní reformy Vladimír Bezděk agentuře Mediafax ve středu sdělil, že jednou z možností je použití starého zákona z doby vlády Mirka Topolánka (ODS).

 

"Pokud jde o legislativní kroky k zavedení druhého pilíře, shodli jsme se na tom, že nejlepší bude vytáhnout ze šuplíku starý návrh Topolánkovy vlády, který zpracovali tehdejší ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas a tehdejší ministr financí Miroslav Kalousek. Jednalo se o reformu penzijního připojištění směrem k penzijnímu spoření. Byl by to vznik penzijních spořitelen, protože penzijní fondy by mohly jako druhý pilíř sloužit pouze za předpokladu, že by byl majetek účastníků oddělen od majetku fondu," řekl Mediafaxu Vladimír Bezděk.

tn.cz / Mediafax

Diskuze

11.6. | 17:20 Miroslav Kameníček
0
Náhlasit nevhodný komentář
Jenže už v 18. století, 40tých létech byla vyslovena pochybnost správnosti celé kapitoly 5 Jiklíkova slovníku naučného. Tato pochybnost byla v 19. století naprosto potvrzena a kapitola 5tá odst OO strana 753 byla nahrazena stranou 754q tak, že ať na to čumí pravičák, nebo levičak, tak furt je to ...
11.6. | 17:05 Karel Cekul
0
Náhlasit nevhodný komentář
Jikliku: Fakt už nevím, jestli se vůbec mám obtěžovat odpovídat na Vaše otázky, neboť: Cokoliv řeknu, okamžitě účelově překroutíte do naprostých nesmyslů. Ale mohu Vás o jedné věci ujistit: Já se ke stejmé taktice vůči Vám nesnížím.
11.6. | 15:54 Miroslav Kameníček
0
Náhlasit nevhodný komentář
Melme, už jsem ti několikrát říkal, nekvič, dej nějaký svůj názor, to je lepší jak kvičení. A je po volbách, nepostřehls to? Takže štěkat už netřeba, jak říkám, fráze si ponech až za 4 roky, teď diskutuj. Ale pokud si pamatuji, my jsme po sobě neštěkali ani v té předvolební době.
11.6. | 15:44 Petr Nečas
0
Náhlasit nevhodný komentář
Pozor, OO nelze číst, jako WC. WC je 00. Nerozlišuje pouze diletant
11.6. | 15:44 Miroslav Kameníček
0
Náhlasit nevhodný komentář
cyniku 15:07, souhlasím, máš pravdu, měli jít k volbám, a ti, kteří tam již šli, měli uvažovat.
11.6. | 15:41 Miroslav Kameníček
0
Náhlasit nevhodný komentář
To je nějakého divení proč už mnozí, tedy hlavně ti zařazení posměšně jako OO (možno číst také jako WC, také i tak s voliči po volbách zacházeno). Jaké divení když je každému známé, že po sametce ti s vysokými funkcemi v totáči (jak říkám obrkomouši) najednou využívali svých konexí a znalostí a ...
11.6. | 15:07 Zdenek Zdenek
0
Náhlasit nevhodný komentář
Jiklík, ano je to tak, a jsou to oni, co jsou vinní, že jsou sami nešťastní.
11.6. | 13:54 Zdenek Zdenek
0
Náhlasit nevhodný komentář
Jiklík, máš samozřejmě pravdu,. Ale já jsem psal: Nejlepší investice jsou DOBŘE vychované děti. Vím, že se to někdy nepodaří, ale to je již osud, to je již diskuze o něčem jiném. Ale děkuji za rozumné příspěvky (na rozdíl od jiných, víš jakých).
11.6. | 13:52 Zdenek Zdenek
0
Náhlasit nevhodný komentář
Vy všichni, co zde nadáváte na důchodovou reformu, na malé důchody a jste zdraví a silní, pouze ukazujete na svojí neschopnost se zabezpečit na stáří. Rozumný, pracovitý a zdravý na státní důchod nespoléhá. Když bude, dobře, když nebude, také dobře. Tím se řídím já a nemám problém.
11.6. | 13:49 Zdenek Zdenek
0
Náhlasit nevhodný komentář
Jiklík_007 ano už to tady bylo Bolševici nadávají jako malé dítě, když mu vezmou hračku. Ale vlastně ani nevědí na co. Chtějí něco, přitom neví co. Na jednou stranu nadávají, že jim stát peníze jenom krade na druhou stranu nechtějí se pojistit u soukromé instituce (banky) nebo se starat jenom o ...