Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 11. 6. 2010

Nečas bude jednat se členy Bezděkovy komise o důchodové reformě

Vladimír Bezděk
Zdroj: Mediafax
Podle Bezděkovy komise je průběžný penzijní systém dlouhodobě neudržitelný a ročně bude generovat deficity kolem čtyř procent hrubého domácího produktu (HDP) ročně. Na snímku Vladimír Bezděk

Lídr ODS Petr Nečas bude v pátek dopoledne jednat se členy Bezděkovy komise o reformě důchodového systému.

Expertní tým navrhl, aby se v rámci penzijní reformy snížilo pojistné, zavedla jediná 19% sazba DPH, druhý pilíř financování nebo přísnější parametry průběžného proplácení důchodů.

 

Nově vznikající trojkoalice ODS, TOP 09 a Věcí veřejných chce o podobě důchodové reformy intenzivně jednat i se sociální demokracií. "Chceme také na tématu důchodové reformy intenzivně spolupracovat s ČSSD tak, abychom pro ni připravili širokou podporu," řekl po schůzce vyjednávacích týmů stran ODS, TOP 09 a VV Petr Nečas. Jednání by přitom se sociální demokracií měly podle něj proběhnout ještě do podepsání koaliční smlouvy. "V dialogu s nejsilnější opoziční stranou chceme pokračovat ve snaze dosáhnout politické dohody," vysvětlil.

 

Podle Bezděkovy komise je průběžný penzijní systém dlouhodobě neudržitelný a ročně bude generovat deficity kolem čtyř procent hrubého domácího produktu (HDP) ročně.


ČTĚTE TAKÉ:

Bezděkova komise je zpět, chystá důchodovou reformu

 

Experti v rámci řešení navrhují snížit pojistné z 28 % na 23 % hrubé mzdy, ale zároveň počítají s jednotnou sazbou 19 % u DPH. Reforma musí vést k vyšší diverzifikaci, fiskální udržitelnosti a spravedlivějšímu rozložení mezigeneračního břemene v čase.

 

Bezděkova komise dále zdůrazňuje nutnost vytvoření druhého pilíře, tj. spořícího pilíře, a nutnost reformy penzijního připojištění.

 

Zavedení druhého pilíře financování penzí nemá oporu v českém právním řádu. Šéf komise pro přípravu penzijní reformy Vladimír Bezděk agentuře Mediafax ve středu sdělil, že jednou z možností je použití starého zákona z doby vlády Mirka Topolánka (ODS).

 

"Pokud jde o legislativní kroky k zavedení druhého pilíře, shodli jsme se na tom, že nejlepší bude vytáhnout ze šuplíku starý návrh Topolánkovy vlády, který zpracovali tehdejší ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas a tehdejší ministr financí Miroslav Kalousek. Jednalo se o reformu penzijního připojištění směrem k penzijnímu spoření. Byl by to vznik penzijních spořitelen, protože penzijní fondy by mohly jako druhý pilíř sloužit pouze za předpokladu, že by byl majetek účastníků oddělen od majetku fondu," řekl Mediafaxu Vladimír Bezděk.

tn.cz / Mediafax