Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 5. 1. 2011

Nečas: Johnova komise na výběr policejního prezidenta je paskvil

Premiér Petr Nečas
Zdroj: Mediafax
Rozpoutal premiér Nečas další přestřelku v koalici?

Premiér Petr Nečas (ODS) v rozhovoru ve středečních Událostech a komentářích v ČT24 odmítl komisi na výběr policejního prezidenta, jak ji v úterý představil ministr vnitra Radek John (VV).

"Ta komise je poslední, co policie potřebuje," řekl Nečas. Tak, jak je komise ministrem vnitra navržená, je podle premiéra paskvil a vzejde z ní jen kočkopes.

 

Nečas nesouhlasí s tím, že do komise jsou navrženi také dva bývalí ministři vnitra za ČSSD, Martin Pecina a František Bublan. Podle něj by pak v tomto případě v komisi měli být zástupci všech parlamentních stran. "Netuší nikdo, proč byla takto (komise) sestavena," uvedl Nečas.

 

John v úterý na tiskové konferenci oznámil, že nového policejního prezidenta, který nahradí v prosinci odstoupivšího Oldřicha Martinů, vybere desetičlenná komise složená z odborníků a také politiků.

 

V komisi podle ministra zasednou především nestranní odborníci. Jedná se o psycholožku Ivanu Moravcovou, která bude komisi předsedat, bývalého bezpečnostního ředitele ministerstva obrany Michala Mazla, Johnovy náměstky Jaroslava Salivara a Jiřího Franze, předsedu Nezávislého odborového svazu policie Milana Štěpánka, psycholožku z Policejní akademie v Praze Ludmilu Čírtkovou, vedoucího Ochranné služby ústavních činitelů Františka Snopka, Pavela Osvalda z policejního prezidia a exministrů vnitra a poslanců Fratiška Bublana a Martina Pecina (oba ČSSD).

 

Představitelé ČSSD se však k účasti v komisi staví rezervovaně a o své možné účasti teprve rozhodnou.

 

Na přímou otázku moderátora, zda by premiér takto sestavenou komisí vybraného policejního prezidenta schválil, Nečas odpověděl pouze oklikou, že výsledkem výběru může být pouze kočkopes. Takový výběr by tedy pokládal za nešťastný.

 

Premiér v ČT 24 dále znovu poukázal na sílící vliv ministra dopravy Víta Bárty (VV) na ministerstvo vnitra, řízené předsedou strany Věci veřejných Johnem. Podle Nečase se vliv Bárty na vnitro blíží na hranu toho, že by se podílel na řízení ministerstva vnitra. Jeho bývalá bezpečnostní firma ABL by tak mohla být spojována a propojována s vládou. "Ta hrana nesmí být překročena," řekl Nečas.

 

 

Mediafax