Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 22. 4. 2012

Nečas se sejde s Johnem a Schwarzenbergem, aby ukončili koaliční spolupráci s VV

Premiér Petr Nečas (ODS) se v neděli večer sejde s předsedou TOP 09 Karlem Schwarzenbergem a předsedou VV Radkem Johnem k dohadovacímu řízení. To by mělo být formálním krokem k ukončení spolupráce s Věcmi veřejnými.

Požadavek k vyvolání dohadovacího řízení vzneslo grémium ODS ve čtvrtek. Nečas o něm informoval na brífinku po jeho jednání. Schůzka bude podle Nečasových slov formálním krokem k ukončení koaliční spolupráce s Věcmi veřejnými. Dojde k ní v neděli v 19 hodin v sídle předsedy vlády, v Kramářově vile.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Nečas nabádá k nakupování poslanců VV, tvrdí Klasnová

 

"Grémium jednoznačně konstatovalo, že považuje za vyloučené, aby Vít Bárta a Michal Moroz měli jakýkoliv přímý či nepřímý vliv na vyjednávání a chod vládní koalice," vysvětluje důvod rozpadu koalice usnesení grémia.

 

Jako jedinou alternativu nyní vidí Nečas ustanovení bezpečné většiny s platformou vicepremiérky Karolíny Peake, nebo konání předčasných voleb na konci června.

 

Karolína Peake opustila Věci veřejné v úterý, spolu s ní odešlo dalších sedm poslanců a dva ministři. Jako důvod uvedla nečitelnou politiku Věcí veřejných, která ohrožuje stabilitu vlády. Tu chce právě ona a její nová politická platforma podporovat. Nečas se však s podporou nezařazených poslanců nespokojil a po Peake požaduje sestavení poslaneckého klubu. Pro něj však Peake chybí dva poslanci.

 

Prozatím může počítat s podporou poslanců Viktora Paggia, Martina Vacka, Lenky Andrýsové, Jany Suché, Jiřího Rusnoka, Dagmar Navrátilové a poslance Radima Vysloužila. Do platformy se řadí také ministři Kamil Jankovský a Pavel Dobeš, avšak ti mandát poslance nemají. Mezi stále váhající patří bývalý místopředseda a poslanec za VV Milan Šťovíček nebo poslanec Otto Chaloupka. Poslanec Michal Doktor, který odešel z ODS, odmítl svou účast v platformě v pátek.

 

Poslední vládní krizi odstartovalo na začátku dubna usnesení grémia Věcí veřejných, které vyzývalo stranické ministry k neodkladnému podání demisí s platností k 1. květnu. Hned den na to však ministři Věcí veřejných jeden po druhém odmítli, že by na své posty rezignovali. Nejrazantněji se proti usnesení vedení své strany postavil ministr dopravy Pavel Dobeš, který prohlásil, že nepodá demisi ani nyní ani v budoucnosti.

Ačkoliv několik dní na to svá stanoviska začalo vedení Věcí veřejných mírnit a demise přestalo po svých ministrech požadovat, napětí ve straně zůstalo zřejmé. Kvůli neplnění usnesení se místopředseda Tomáš Jarolím vzdal své funkce. Na jeho popud se grémium tajně dohodlo, že buď podá Dobeš rezignaci do této středy sám, nebo ho strana vyloučí. Tomu však zabránila vicepremiérka a bývalá první místopředsedkyně VV Karolína Peake, když z VV vystoupila a Dobeše si ‚přetáhla‘ na svou stranu.

 

tn.cz / mediafax / kos

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

22.4. | 09:12 Kamil Gráf
2
Jak je už trapná tato Nečasova komedie. Buď chce vládnout v takovém složení ...
22.4. | 12:32 Petr Nečas
-2
jillik-oo7: Do dluhů přivedly tuto zemi především populistické socanské vlády. ...
22.4. | 16:59 novus
0
Náhlasit nevhodný komentář
Melme..jiste,zatim ale jen pro vas,jikliky a jinou chatru!
22.4. | 16:51 Petr Nečas
0
Náhlasit nevhodný komentář
svobodneslovoknarodu: A vláda je snad nějakej zaopatřovací ústav?
22.4. | 16:29 svobodneslovoknarodu
1
Náhlasit nevhodný komentář
Asi si vláda neuvědomuje proč lidé začly stávkovat.Ať jdou do práce a vydělají 25000,-hrubého,a potřeba pro domácnost je měsíčně 27000,-čistého.Snad nechtějí aby jsme makaly,a bály se že chcípnem za tu almužnu hlady,při dnešních cenách.
22.4. | 15:25 Petr Nečas
0
Náhlasit nevhodný komentář
Sorry, to mělo bejt pro goliard7
22.4. | 15:15 Petr Nečas
0
Náhlasit nevhodný komentář
jillik-oo7: Bylo to 570 mld, z toho IPB 170 mld
22.4. | 15:02 Petr Nečas
-1
Náhlasit nevhodný komentář
jillik-oo7: V bankách mohli ztratit maximálně 10%. Nebankovní sektor neřeším
22.4. | 14:48 Kamil Gráf
2
Náhlasit nevhodný komentář
melm..však taky hodně oo ztratilo své vklady. Bankovní rady měli pozavírat.Dnes ,když slyším,jak se procesy s některými táhnou desítku let,tak se mi otvírá kudla v kapse.
22.4. | 14:36 Pavel Gabriel
1
Náhlasit nevhodný komentář
A chceš říci,že by OO kvičeli neprávem? Vždyť to všechno byly jen podvody na lidech a Klaus to organizoval........................K vytvoření státní ČKA zde byla především vůle politického vedení, ale dále i zájem a lobbing zainteresovaného byznysu. Z tohoto důvodu politici vytvořili dokonce ...
22.4. | 14:13 Petr Nečas
0
Náhlasit nevhodný komentář
jillik-oo7: Dnes, když slyším, jak nevděčníci kvičí, už bych taky nebyl pro sanování bank. Měli je nechat padnout. Ale zařvaly by tam vklady drobnejch střadatelů, úvěry a hypotéky by se stali okamžitě splatnými. To by bylo mezi OO kvikotu, viď?
22.4. | 14:07 Kamil Gráf
2
Náhlasit nevhodný komentář
Seznam dlužníků České konsolidační agentury (Dříve Konsolidační banky) z listopadu 2002 nabízí nebývalý vhled do financování takzvané divoké transformace. Desetimilionové úvěry společnostem s ručením omezeným se jeví pouze jako špička ledovce, který v našem státním rozpočtu zanechal manko 242 ...