Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 22. 4. 2012

Nečas se sejde s Johnem a Schwarzenbergem, aby ukončili koaliční spolupráci s VV

Premiér Petr Nečas (ODS) se v neděli večer sejde s předsedou TOP 09 Karlem Schwarzenbergem a předsedou VV Radkem Johnem k dohadovacímu řízení. To by mělo být formálním krokem k ukončení spolupráce s Věcmi veřejnými.

Požadavek k vyvolání dohadovacího řízení vzneslo grémium ODS ve čtvrtek. Nečas o něm informoval na brífinku po jeho jednání. Schůzka bude podle Nečasových slov formálním krokem k ukončení koaliční spolupráce s Věcmi veřejnými. Dojde k ní v neděli v 19 hodin v sídle předsedy vlády, v Kramářově vile.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Nečas nabádá k nakupování poslanců VV, tvrdí Klasnová

 

"Grémium jednoznačně konstatovalo, že považuje za vyloučené, aby Vít Bárta a Michal Moroz měli jakýkoliv přímý či nepřímý vliv na vyjednávání a chod vládní koalice," vysvětluje důvod rozpadu koalice usnesení grémia.

 

Jako jedinou alternativu nyní vidí Nečas ustanovení bezpečné většiny s platformou vicepremiérky Karolíny Peake, nebo konání předčasných voleb na konci června.

 

Karolína Peake opustila Věci veřejné v úterý, spolu s ní odešlo dalších sedm poslanců a dva ministři. Jako důvod uvedla nečitelnou politiku Věcí veřejných, která ohrožuje stabilitu vlády. Tu chce právě ona a její nová politická platforma podporovat. Nečas se však s podporou nezařazených poslanců nespokojil a po Peake požaduje sestavení poslaneckého klubu. Pro něj však Peake chybí dva poslanci.

 

Prozatím může počítat s podporou poslanců Viktora Paggia, Martina Vacka, Lenky Andrýsové, Jany Suché, Jiřího Rusnoka, Dagmar Navrátilové a poslance Radima Vysloužila. Do platformy se řadí také ministři Kamil Jankovský a Pavel Dobeš, avšak ti mandát poslance nemají. Mezi stále váhající patří bývalý místopředseda a poslanec za VV Milan Šťovíček nebo poslanec Otto Chaloupka. Poslanec Michal Doktor, který odešel z ODS, odmítl svou účast v platformě v pátek.

 

Poslední vládní krizi odstartovalo na začátku dubna usnesení grémia Věcí veřejných, které vyzývalo stranické ministry k neodkladnému podání demisí s platností k 1. květnu. Hned den na to však ministři Věcí veřejných jeden po druhém odmítli, že by na své posty rezignovali. Nejrazantněji se proti usnesení vedení své strany postavil ministr dopravy Pavel Dobeš, který prohlásil, že nepodá demisi ani nyní ani v budoucnosti.

Ačkoliv několik dní na to svá stanoviska začalo vedení Věcí veřejných mírnit a demise přestalo po svých ministrech požadovat, napětí ve straně zůstalo zřejmé. Kvůli neplnění usnesení se místopředseda Tomáš Jarolím vzdal své funkce. Na jeho popud se grémium tajně dohodlo, že buď podá Dobeš rezignaci do této středy sám, nebo ho strana vyloučí. Tomu však zabránila vicepremiérka a bývalá první místopředsedkyně VV Karolína Peake, když z VV vystoupila a Dobeše si ‚přetáhla‘ na svou stranu.

 

tn.cz / mediafax / kos