Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 13.11. 2013 14:05
Církevní restituce

Němečtí rytíři chtějí vrátit hrady Bouzov a Sovinec, k tomu chtějí i lázně Karlova Studánka

Lázně Karlova Studánka
Zdroj: isifa.com

Řád německých rytířů požádal v rámci církevních restitucí o vydání zhruba 13 500 hektarů pozemků, zpět chce i hrady Bouzov a Sovinec a lázně Karlova Studánka. Řád chce vydaný majetek použít k rozvoji své činnosti.

Němečtí rytíři oficiálně požádali v rámci církevních restitucí o navrácení některých nemovitostí. Kromě Bouzova, Sovince a lázní Karlova Studánka chce řád Velmistrovský dům v Opavě, kostel v Karlově Studánce, bývalý chudobinec v Bruntále, část konventu v Opavě a zámek Bruntál. Mediální zástupce řádu Mikoláš Černý řekl, že pokud jde o lázně Karlova Studánka, žádá řád "celý areál vyjma několika málo nemovitostí".
 

Zákon o majetkovém vyrovnání schválil parlament v minulém volebním období. Počítá s tím, že církve dostanou od státu nemovitý majetek v hodnotě zhruba 75 miliard. Norma byla předmětem sporů už v uplynulých letech a stala se jedním z témat předvolební kampaně.
 

O tom, že řád by mohl usilovat například o Bouzov a Karlovu Studánku, média informují již dlouho. Řád lázně v předminulém století založil. O majetek přišel koncem 30. let, kdy jej zrušili nacisté. Po válce požadoval jeho navrácení, ministerstvo zemědělství však rozhodlo, že šlo o zrádcovskou organizaci a její majetek bude zabaven. Tehdejší Nejvyšší správní soud v únoru 1948 rozhodl, že majetek má připadnout opět řádu. Rozhodnutí ale nikdy nebylo doručeno, čímž verdikt nevstoupil v platnost. Řád se snažil v restitučních sporech řízení obnovit a domáhal se doručení verdiktu, neuspěl ale ani u Ústavního soudu.
 


Řád byl založen v roce 1190 v Akkonu, přístavním městě v dnešním Izraeli, jako špitální bratrstvo. Od roku 1204 započalo na pozvání a přání českého krále Přemysla Otakara I. působení i v některých městech a místech na území současné České republiky. Dnes v tuzemsku podle Černého provozuje Církevní gymnázium Německého Řádu v Olomouci, Středisko volného času v Olomouci, Církevní konzervatoř v Opavě a Pečovatelskou službu Německého Řádu v Bruntále.

tn.cz / ČTK / hmr
Reklama