Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 26.12. 2012 21:04
kalendář pro dobrou věc

Nemocná Justýnka (3) potřebuje speciální péči, pomohly ji sportovkyně z Přelouče

Zdroj: Televizní noviny

Tříletá Justýnka z Pardubic trpí takzvaným Williamsovým syndromem - jde o genetickou poruchu, která způsobuje mentální retardaci a další potíže. Justýnka proto potřebuje neustálou péči a asistenta. Ale na to její maminka - samoživitelka nemá peníze. Naštěstí se jim rozhodly pomoci mladé hokejbalistky z Přelouče.

Jako by tato holčička v kolébce nechtěně otevřela Pandořinu skříňku. Nalepilo se na ni tolik nemocí, že aby je zvládla, potřebuje hned deset lékařů specialistů. Kromě mentální retardace špatně vidí a slyší, má poškozené ledviny a nevyvinuté svalstvo. Podobně nemocných dětí je u nás sotva padesát. Justýnka se potýká se všemi těmito problémy: retardace, narušená rovnováha, špatný zrak a sluch, problémy s plícemi, narušený metabolismus, srostlé kosti v předloktí, poškozené ledviny, nedostatek svalstva, onemocnění štítné žlázy a nedokonale vyvinuté zuby.

 

"Potřebuje osobní asistenci a dohled a pomoc celých 24 hodin,“ říká maminka Justýnky Pavlína Šklíbová. Sama ale dobře ví, že stav milované dcerky se může zhoršovat. Jako samoživitelka se stará o další dvě děti. Měsíčně dá dohromady jedenáct tisíc korun a je ráda, že sotva s penězi vyjde. "Jen tak tak, každá koruna nebo pomoc se bude hodit do budoucna,“ přiznává.

 

 

Jen osobní asistent stojí měsíčně pět tisíc korun. Za vlastní teď Justýnku přijaly tyto statečné sportovkyně a nafotily kalendář. "Většina z nás hráček má svoje děti, tak nás to chytlo za srdce,“ přiznává hokejbalistka Lucie Čapková. Výtěžek z prodaných kalendářů půjde na nového asistenta. Nebo na léčbu.

 

"Máme v plánu Justýnku pozvat třeba na zápas nebo nějaký trénink a při té příležitosti ji předat tu finanční částku,“ plánuje další hokejbalistka Kristýna Kořínková. Hokejbalistky se s Justýnkou ještě nikdy osobně nesetkaly. Teď ale věří, že už po novém roce by se to mohlo změnit.

s přispěním Petra Brzka tn.cz / hru