Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 10.1. 2012 09:23

BIČ na neplatiče alimentů: Přijdou o dvě třetiny platu!

Nejoblíbenějším bičem na neplatiče alimentů se stávají exekutoři. Rodiče, kterým jejich bývalý partner dluží výživné, využívají jejich služeb stále častěji. Exekutor totiž může dlužníkovi alimentů srazit ze mzdy až dvě třetiny platu, výživné má totiž přednost před ostatními dluhy.

Počet případů, kdy se jeden z rozvedených rodičů domáhá výživného na děti za pomocí exekutorů, každým rokem stoupá, od roku 2009 narostly tyto případy o 40 procent, píše v úterý deník Právo.


Exekuce se totiž stává nejrychlejší cestou, jak alimenty z neplatičů vydobýt. Exekutor může dlužníkovi výživného srazit z čistého platu až dvě třetiny, místo klasické jedné třetiny v obvyklých případech. “Pohledávka na výživném je navíc přednostní a uspokojuje se před ostatními věřiteli,“ potvrzuje právník Peter Beňo.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Bič na špatné otce. Ministryně chce tabulky na alimenty


Exekutor pak dlužníka výživného dusí tak dlouho, dokud to rodič, který má na alimenty nárok, nezastaví. Neplatiči tak nepomůže výživné několikrát řádně zaplatit a pak zase přestat, k čemuž dochází poměrně často, hrozba exekuce visí nad dlužníkem neustále, a pokud přestane platit, může mu exekutor zmrazit celý účet.
 

maš TN.cz