Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 3. 6. 2014
NATO a Rusko

Nevděční Češi! Premiér tvrdí, že americké vojáky Evropa nepotřebuje

Bohuslav Sobotka
Zdroj: ČTK
Bohuslav Sobotka si myslí, že posilování NATO v Evropě je zbytečné

Češi si zase uřízli mezinárodní ostudu. Premiér Bohuslav Sobotka na návštěvě Rakouska prohlásil, že Češi v Evropě americké vojáky nepotřebují. Jiní členové NATO přitom s ohledem na vojenskou agresivitu Ruska požadují opak. Sokotka už sklízí kritiku...

Česká republika nevolá po posílení vojenské přítomnosti Severoatlantické aliance v Evropě. Země nic takového s ohledem na současnou bezpečnostní situaci nepotřebuje, řekl dnes novinářům premiér Bohuslav Sobotka při návštěvě Rakouska. Reagoval na prohlášení amerického prezidenta Baracka Obamy, že Spojené státy posílí svou vojenskou přítomnost v Evropě.
 

Sobotka připustil, že některé evropské země, včetně Polska nebo pobaltských zemí, se obracejí na NATO, aby byla zvýšena vojenská přítomnost na kontinentu, Česko ale podle něj nic takového nepotřebuje. "Já myslím, že taková přítomnost má logiku jen v návaznosti na bezpečnostní situaci," podotkl s tím, že ta česká to nevyžaduje.
 

"Česká republika tedy nebude patřit a nepatří mezi země, které by volaly po posílení vojenské přítomnosti jednotek NATO v Evropě," řekl Sobotka českým novinářům. Ministerský předseda je přitom přesvědčen, že zvyšování počtu aliančních jednotek v Evropě ještě řadu let nemusí být na pořadu dne. Závisí to podle něj ale na vývoji bezpečnostní situace.
 

Podle ministra obrany Martina Stropnického je Sobotkovo prohlášení nesmírně citlivé a je třeba ho vnímat v kontextu, v jakém bylo řečeno. Šéf silového resortu si nemyslí, že by premiérova slova mohla být některými spojenci vnímána negativně. Malé pobaltské státy, které těsně sousedí s Ruskem, vnímají své ohrožení jinak, než státy ležící dál od Moskvy, uvedl Stropnický.
 


Severoatlantická aliance přijala dnešní slova amerického prezidenta Obamy kladně. "Reakce byla všeobecně pozitivní," řekl českým novinářům v bruselské centrále NATO český velvyslanec při alianci Jiří Šedivý. Podle něj však nejde primárně o americkou reakci na vzrůstající ruskou hrozbu. "Nevnímejme to jako přímou obavu z možnosti přímého útoku ze strany Ruska," řekl Šedivý. USA se snaží spíše ujistit svoje evropské spojence, že při nich stojí, uvedl. Podle jeho slov se rozmístění rotujících amerických jednotek v Evropě nebude týkat České republiky.
 

Stropnický dnes českým novinářům v Bruselu řekl, že se Česko do nynějších operací vyvolaných východní krizí může zapojit například účastí ve společném leteckém cvičení s USA a Polskem. "My bychom rádi byli třetí zemí, která na tom participuje, máme na to stíhačky, máme na to i letištní kapacity. Takže o tom třeba jednáme," uvedl ministr.
 

Obama dnes po setkání se svým polským protějškem Bronislawem Komorowským ve Varšavě prohlásil, že USA v rámci přehodnocení svých vojenských aktivit v reakci na "nové bezpečnostní výzvy" pošlou na evropský kontinent více vojáků i vybavení. Obama, který žádá Kongres, aby pro tyto aktivity schválil jednu miliardu dolarů (asi 20 miliard Kč), se posílením vojenské přítomnosti v Evropě snaží zmírnit obavy amerických spojenců NATO po znepokojivých ruských krocích vůči Ukrajině.
 

Sobotka už sklízí kritiku i na domácí politické scéně. Lidovci považují vyjádření premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) k posílení vojenské přítomnosti USA v Evropě za zcela nepřijatelné a nezodpovědné. V prohlášení to uvedl jejich předseda a vicepremiér Pavel Bělobrádek, který má transatlantickou vazbu za základní článek bezpečnostní politiky.
 

"Tento výrok, který zásadně mění dlouhodobé pozice ČR, vnímám jako jeho osobní názor, který nebyl koaličně ani vládně projednán či konzultován, a může vážně ohrozit vztahy v rámci visegrádské čtyřky - hlavně s Polskem, ale i dalšími spojenci v rámci NATO - mj. v Pobaltí," uvedl v prohlášení Bělobrádek. "Tyto státy se cítí ohroženy a po posílení alianční vojenské přítomnosti na svém území volají! ČR sama nemusí na svém území alianční vojáky mít, ale nemůže odmítat umístění aliančních sil na území spojenců," doplnil.
 

tn.cz / ČTK / gar

Diskuze

Nejvíce hodnocené komentáře:

21.9. | 22:58 overal
22
Pokud tady mají být zase okupanti, tak jsme si tu mohli klidně nechat ty ...
4.6. | 15:50 uz-nerejeme-drzkou-v-zemi
-10
wendy003: US Army tady nikdo nechce, ale pokud Rusáci vojensky anektujou cizí ...
21.7. | 14:24 drakulina1
11
Náhlasit nevhodný komentář
Kdyby se ti křiví lidovci, nebáli a souhlasili s referedem, ukázalo by se, jaká je vůle Českého lidu. Jak mají rádi Americké agresory....
21.7. | 13:34 drakulina1
11
Náhlasit nevhodný komentář
Naprostý souhlas se Sobotkou, proč by tady měli smrdět Američani? Vždyť jim jde jen o Rusko, jak ho robít, jenže mají smůlu dostali by od Putina pořádně na frak. Je málo států po celém světě, které pod nějakou záminkou napadli? Poté se potvrdilo, že nic takového, co oni tvrdili, nebyla pravda..
19.2. | 00:09 gugga
8
Náhlasit nevhodný komentář
jaka ostuda? Ktery dement psal tenhle clanek? Jsme suverenni stat, a mame pravo se rozhodovat koho tady chceme a koho ne. Americany na svem uzemim muzou chtit maximalne nacisticke staty z Pobalti, nebo ritolezci Polaci...
9.1. | 19:03 Jan Kottas
18
Náhlasit nevhodný komentář
Co vyčítáte Bohouškovi? Proč se neuspořádá referendum a ať se občané vyjádří sami. Tipuji 80% proti příchodu USArmy.
21.9. | 22:58 overal
22
Náhlasit nevhodný komentář
Pokud tady mají být zase okupanti, tak jsme si tu mohli klidně nechat ty sovětské!
5.6. | 05:35 lup3
15
Náhlasit nevhodný komentář
Vione seš blb. Amíci seerou na pomoc UK jako to dělali v r. 68 s náma. Pitčovali, žvanili, ale NEPOMOHLI. Jsou to srátči. Vem si jich pár na zahradu, ale mě do toho netahej. Oni jdou za ropou a surovinama a ne za mírem.
5.6. | 00:09 karel holy
7
Náhlasit nevhodný komentář
Nevim na co bychom je zde meli..... Jedine ze by nas vyjidali....
4.6. | 21:29 overal
19
Náhlasit nevhodný komentář
Děkuji pane Sobotka, konečně jsem od Vás uslyšel výrok, který mne potěšil!!
4.6. | 18:20 Lubomír Jakubek
12
Náhlasit nevhodný komentář
Veliká škoda, že pánům Dubčekovi, Černíkovi a všem mužům Pražského jara se nepodařilo prosadit neutralitu Československa v obobí Pražského jara 1968.Byl by nejen konec rozdělení našich národů ,ale i handlování a přetahování světových velmocí a důležitý Střed Evropy, bez jehož vlastnictví či držení ...
4.6. | 18:20 Lubomír Jakubek
4
Náhlasit nevhodný komentář
Veliká škoda, že pánům Dubčekovi, Černíkovi a všem mužům Pražského jara se nepodařilo prosadit neutralitu Československa v obobí Pražského jara 1968.Byl by nejen konec rozdělení našich národů ,ale i handlování a přetahování světových velmocí a důležitý Střed Evropy, bez jehož vlastnictví či držení ...