Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 26. 11. 2011

Nezaprší a nezaprší! Listopad byl nejsušší v historii

Už celý měsíc nezaznamenala drtivá většina meteorologických stanic na území České republiky vůbec žádné dešťové srážky. Pokud by panovalo takové počasí v letních měsících, bylo by to období pekelného sucha, uvedl to v sobotu agentuře Mediafax Petr Dvořák z Českého hydrometeorologického ústavu.

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

 

"Paradoxně inverze, která trápila Čechy v listopadu, dodávala vegetaci a půdě potřebnou vlhkost, kterou jinak získává z dešťových srážek," informoval Dvořák. Inverze také bránila slunečnímu svitu, aby vysušoval půdu. Podle Dvořáka se výjimečně objevily namrzající mlhy nebo technický sníh, ale to se rozhodně nedá podle něj považovat na dešťové srážky.

 

ČTĚTE TAKÉ:

VELKÁ PŘEDPOVĚĎ POČASÍ: Bude sněžit, pozor na ledovku

 

Český hydrometeorologický ústav uvádí na svých internetových stránkách, že zatím nejsušší listopad se vyskytl v roce 1920, kdy spadlo za celý měsíc pouze 1,6 mm srážek (plošný průměr pro území České republiky byl 3,5 mm). Tehdy bylo sucho už v říjnu, kdy spadlo v Klementinu jen 1,9 mm srážek (letos 33 mm). Zajímavé je, že nejvlhčím byl listopad 1919, tedy rok předtím. V pražském Klementinu zaznamenali 97 mm srážek a celorepublikový průměr byl 87 mm.

 

"Očekáváme změnu proudění a v průběhu příštího týden by na naše území, měl proudit vlhký vzduch z jihozápadního a západního směru z prostoru nad Atlantickým oceánem," předpověděl počasí Dvořák. Podle něj se budou vyskytovat, alespoň nějaké srážky, ale výraznou změnu počasí neočekává. "Čeká nás teplé počasí kolem 5 °C," uvedl Dvořák.

 

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

tn.cz / Mediafax