Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 1.6. 2012 10:07
INTERAKTIVNÍ MAPA Zvonice, krypty...

Noc kostelů je tady! Otevře se 1200 chrámů, kaplí a modliteben

Katedrála Svatého Víta na Pražském hradě
Zdroj: Mediafax
Katedrála Svatého Víta na Pražském hradě

Unikátní příležitost nahlédnout do zákulisí kostelů a církevních liturgií dnes v podvečer a v noci nabídne oblíbená akce Noc kostelů. Odehrávat se bude v celé zemi.

Letos vyšla Noc kostelů na Den dětí. Kostely proto otevřou své brány v 18.00 a nabídnou také program pro nejmenší. Zavírat se objekty budou většinou kolem půlnoci, kostely na Vinohradech a Žižkově se rozhodly prodloužit návštěvní dobu až do jedné hodiny ranní.
 

Akce se týká 1200 církevních objektů, z toho 220 v Praze a ve Středočeském kraji. Smyslem je ukázat veřejnosti uměleckou a duchovní hodnotu církevních objektů a umožnit diskusi s duchovními, komentoval Noc kostelů kardinál Dominik Duka.
 

[IMAGEBOX_927133]
INTERAKTIVNÍ MAPU KOSTELŮ NALEZNETE ZDE
[IMAGEBOX_927133]

 

"Jsem velmi rád součástí společenství, které staví chrámy nejen jako skanzeny umění a uzavřené liturgie, ale jako duchovní prostory, do nichž zve všechny lidi dobré a upřímné vůle," řekl kardinál Duka.
 

Jedním z nejbohatších programů v pražské arcidiecézi mají na Svaté Hoře. Noc kostelů tam opět začíná vyzváněním zvonů a výstupem po svatohorských schodech se svícemi v rukou a slavnostním otevřením Pražské a Březnické brány. Následují komentované prohlídky, sestup do krápníkové jeskyně a noční křížová cesta se svícemi. Program končí ohňostrojem a společným zvoněním.
 

[IMAGEBOX_759249]Noc kostelů 2011 uchvátila tisíce lidí!
[IMAGEBOX_759249]

V Kladně bude možnost vnímat křesťanství nejen očima, ušima či hmatem. Návštěvníci budou moci přivonět a ochutnat biblická jídla. Ačkoliv Bible není knihou receptů, přece jen se v ní setkáváme se zmínkami o různých pokrmech. Kromě jídla bude na programu také dětská hra na motivy putování izraelského lidu z Egypta do země zaslíbené.
 

Každý sbor či farnost si vytvořily vlastní program. Ani letos nebudou chybět varhanní koncerty, půlnoční bohoslužby, komentované prohlídky, výstava bohoslužebných předmětů apod.
 

Novinkou letošního roku je pexeso s fotografiemi 32 katolických i protestantských kostelů. Praha letos k Noci kostelů představí rovněž svůj pilotní projekt iKostel, který poslouží všem majitelům iPhonů či tabletů. Tito si budou moci po stažení programu do svých zařízení přímo na místě nejen přečíst historii daného kostela a celý program dané noci, ale také si ihned najít nejbližší otevřený kostel či kapli, bez nutnosti listování v tištěné brožuře.
 

Noc kostelů se letos uskuteční nejen v celé České republice, ale také v Rakousku, na Slovensku, v Německu či Nizozemí. V loňském roce se do Noci kostelů v České republice zapojilo 939 kostelů, ve kterých připravili pořadatelé pro návštěvníky více než pět tisíc programů. O mimořádném zájmu veřejnosti o program Noci kostelů svědčí i více než 300 tisíc návštěvnických vstupů zaznamenaných během večera a noci. Letos by mělo své brány otevřít více než tisíc církevních objektů.
 

Pokud jste se kostelní noci zúčastnili i vy, podělte se s ostatními o své zážitky. Posílejte nám fotografie, které jste pořídili, na telefonní číslo 606 09 09 09, na zpravy@nova.cz nebo na náš profil na Facebooku. Můžete nám napsat i to, co se vám nejvíc líbilo.

tn.cz / mediafax / gar
Obchodní sdělení

NIČÍTE SI NEHTY LAKOVÁNÍM?