Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 13. 6. 2012
Státní maturita

Nový šéf CERMATu: Maturita se musí zohlednit při zkouškách na vysokou školu

Nový řiditel Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání (CERMAT) Jiří Zíka stojí o odbornou a konstruktivní diskusi na téma státních maturit. Rád by také začlenil výsledky maturit do přijímacího řízení na vysoké školy.

Základní funkce společné části maturitní zkoušky jsou v podstatě dvě. První deklaruje, že student dosáhl na střední škole určitou úroveň vzdělání, informuje server Nová maturita.
 

"Tato funkce, tak jak je nyní nastavena, poskytuje všem absolventům stejný status; bez ohledu na to, zda se vzdělávali v gymnáziu, střední odborné škole nebo učilišti. Z tohoto postavení vyplývá ten nejzávažnější požadavek na její provedení – musí být srovnatelná,“ popsal Jiří Zíka.
 

Ta druhá funkce je podle Zíka funkce informativní. To znamená, že se stát dozví, jak moc efektivní systém vzdělávání je.
 

"Když si vypůjčím trochu ekonomické rétoriky, je možné říci, že výsledky získané v rámci maturitní zkoušky poskytují státu (investorovi) informace o efektivnosti vzdělávacího systému, a tedy i efektivnosti části vynaložených nákladů na vzdělávání,“ dodal Zíka.

PSALI JSME:

Propadlíci se hromadně odvolávají, už jich je přes dva tisíce
 

Nový ředitel se také domnívá, že je především potřeba oddělit politické diskuse, na téma maturita, od odborných. Na politické úrovni by se měla definovat ucelená koncepce vzdělávacího procesu a na úrovni odborné zase možnosti zpřesnění a zefektivnění procesu vzdělávání.
 

"Za klíčové rovněž považuji dokončit proces "integrace“ výsledků maturitní zkoušky do přijímacího řízení vysokých škol včetně aktivace produktu jednotlivé zkoušky k řešení tzv. odložené poptávky,“ doplnil Zíka.
 

fim TN.cz